Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Anglia: "Dość imperialistycznych wojen"

Wojna w Afganistanie

Wirtualna Polska poinformowała, iż w centrum Londynu na Trafalgar Square zgromadzili się przeciwnicy wojny w Afganistanie. Według demonstrantów zmiana na fotelu prezydenta USA, którego głównym sojusznikiem jest Wielka Brytania, nie poprawiła sytuacji w Afganistanie. Po prawej stronie jest zdjęcie przedstawiające jeden z plakatów będący na manifestacji w stolicy Anglii - symboliczna śmierć ściąga maskę byłego prezydenta George'a W. Busha i zakłada Baracka Obamy.

Protestujący domagali się szybkiego wycofania brytyjskich wojsk z Afganistanu. „Opieka, nie wojna” – głosili zgromadzeni na Trafalgar Square.

Wojna w Afganistanie wybuchła w 2001 roku, wkrótce po atakach na nowojorskie WTC i Pentagon. O zorganizowanie zamachów podejrzany był Osama bin Laden goszczący wówczas pod Hindukuszem. Po dziewięciu latach walk przywódca Al-Kaidy pozostaje nieuchwytny, nie ma również pewności, gdzie aktualnie przebywa.

W skład ISAF (Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa) wchodzi prawie 50 państw. Najliczniejsze kontyngenty wojskowe mają Amerykanie i Brytyjczycy. To również najwięcej żołnierzy z tych krajów zginęło w wyniku działań wojennych.

Mieszkańcy Londynu są przeciwni interwencji w Afganistanie. Chcą, by rodzime wojska wróciły do kraju. Konflikt w Afganistanie określają jako "imperialistyczną wojnę".

W Afganistanie walczy 9,5 tys. brytyjskich wojskowych. "Czas wyjść z Afganistanu" - uważają londyńscy przeciwnicy wojny.

Społeczność

USRR