Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Akcje informacyjne PPP i WZZ "Sierpień 80" przed marketami

Akcja PPPi WZZ "Sierpień 80"

Działacze Polskiej Partii Pracy - "Sierpień 80" i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" nie próżnują i cały czas starają się pomóc wyzyskiwanym pracownikom wielkich sklepów sieciowych. Tym razem 21 kwietnia zorganizowali ogólnopolską akcję przeciwko godzinom otwarcia sklepów wielkopowierzchniowych w Wielką Sobotę. W jej trakcie klientom super i hipermarketów w Tychach, Olsztynie, Bydgoszczy i Lublinie rozdawano tygodnik "Kurier Związkowy", z artykułami poświęconymi warunkom pracy i płacy osób zatrudnionych w wielkich sieciach handlowych.

Działacze zwracali uwagę, że np. w sieci Tesco, gdzie sklepy będą otwarte w tym dniu do godz. 18.00, zatrudnione tam osoby będą mogły wyjść ze sklepu dopiero po godz. 20.00, po rozliczeniu kasy (w przypadku kasjerek) czy uporządkowaniu i zabezpieczeniu na czas świąteczny stoisk (pracownicy działów). Członkowie PPP - "Sierpień 80" i WZZ "Sierpień 80" przypominali także, że w ubiegłym roku w Wielką Sobotę sklepy Tesco czynne były do godz. 14.00.

Organizatorzy akcji chcieli także wskazać, że radykalne zmniejszenie ilości pracowników wielkich sieci handlowych dotyka i pracowników i klientów. Związkowcy mówili m.in. o wprowadzonym przez władze firmy Tesco tempie skanowania (które w zależności od modelu skanera wynosi od 1400 do 1650 produktów na jedna godzinę pracy kasjerki, co średnio daje 2 sekundy na jeden produkt) i zjawisku multiskillingu, polegającym na konieczności zasiadania za kasą pracowników innych działów w przypadku dużych kolejek do kas.

O nie odkładanie zakupów w okresie przedświątecznym na ostatnią chwilę zaapelowała także Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Jak zaznaczył szef sekcji Alfred Bujara, pracodawcy tłumacząc się kryzysem zatrudniają mniej pracowników, a praca musi zostać wykonana. z kolei Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność zaapelował o skrócenie godzin pracy w handlu w Wielką Sobotę do pracodawców.

Lewica.pl, Szymon Martys

Portret użytkownika norbo
 #

Dlaczego zatem nie zaproponować "wolnych sobót"? Byłoby jak w latach osiemdziesiątych... Czy nie prościej i logiczniej byłoby żądać zwiększenia zatrudnienia w sieciach handlowych i odpowiedniego wynagradzania pracowników za prace w godzinach nadliczbowych czy dniach ustawowo wolnych od pracy?

 

Społeczność

front