Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 29 gości.

Nigeria i Uganda: Gwałtowne zamieszki na tle politycznym

_52406690_011857799-1.jpg

Jak donosi brytyjska telewizja BBC, w stolicy Ugandy- Kampali od kilku dni trwają zamieszki spowodowane aresztowaniem przywódcy opozycji Kizza Besigye (o czym już wcześniej pisaliśmy na WR tutaj). Policja w celu stłumienia protestów użyła gazu łzawiącego, pałek, broni na gumowe kule a nawet broni palnej. Wg. Ugandyjskiej Czerwonego Krzyża w wyniku starć zginęły 2 osoby a 150 poniosło obrażenia różnego stopnia.
 
Wg. reporterów BBC ludzie opuszczają stolicę kraju a policja nie jest w stanie zapanować nad sytuacją. Kampala jest miastem gdzie ugrupowanie Besigye Forum Na Rzecz Demokratycznej Zmiany ma największe poparcie a aresztowanie jego lidera spowodowało masowe niezadowolenie. Sytuację zaogniają pogłoski o zamordowaniu opozycjonisty.
 
Niespokojnie jest również na północy Nigerii, gdzie nie ustają starcia po ogłoszeniu wyników prezydenckich (o których WR pisała już wcześniej tutaj) które wygrał chrześcijański kandydat  Goodluck Jonathan. W stanach Bauchi i Kaduna, gdzie starcia były najbardziej krwawe w ciągu kilku dni zginęło nawet 500 osób. Jednocześnie w większości stanów zostały przeprowadzone wybory regionalne. W większości stanów na północy kraju gdzie dominują muzułmanie wygrała partia popierająca kandydata na prezydenta Muhammadu Buhari. Na południu na ogół zwyciężała partia Goodlucka. Partia trzeciego z kandydatów, Nihu Ribadu wygrała wybory w kilku stanach kosztem partii zwycięskiego prezydenta.
 
Reporterzy BBC podkreślają że zamieszki mają więcej związku z biedą i sytuacją ekonomiczną niż z kwestiami religijnymi; północ kraju jest uboższa niż południe na której znajdują się złoża ropy naftowej. Mieszkańcy Północy są też w dużo gorszej sytuacji jeśli chodzi o opiekę zdrowotną i edukację (na północy jest największy odsetek analfabetyzmu).
 
(fot. Zamieszki na ulicach Kampali AFP)

Społeczność

jednolity front