Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Wielka Brytania: Konserwatyści wygrali wybory parlamentarne

Wielka Brytania-mapa.JPG

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" przeprowadzone w ostatnich wyborach wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, wygrała Partia Konserwatywna. Torysi nie uzyskali jednak bezwzględnej większości. Partia Konserwatywna zdobyła 306 miejsc w Izbie Gmin, Partia Pracy 258, a Liberalni Demokraci 57, resztę niezależni i członkowie Szkockiej Partii Narodowej oraz walijskiej partii Plaid Cymru oraz innych.
 
Ponownie więc jak po ostatnich wyborów sytuacja w kraju będzie zależała od zawarcia koalicji torysów z liberałami.
 
Wybory okazały się wielkim zwycięstwem szkockich lewicowych nacjonalistów ze Szkockiej Partii Narodowej którzy zdobyli większość miejsc w szkockim parlamencie regionalnym.
 
Z ugrupowań skrajnej lewicy najlepsze wyniki osiągneła Socjalistyczna Partia Pracy Artura Scargilla znanego lidera strajków górniczych z lat 80 przeciwko rządowi Thacher która zdobyła od 0,8 % do nawet 2,4 % poparcia (Walia). W wyborach startowały też osłabiona rozłamami Szkocka Partia Socjalistyczna, koalicja Respect, trockistowska partia Solidarność byłego szkockiego posła Tommiego Sheridana, Komunistyczna Partia Brytanii, koalicja "Zwiazkowcy i Socjaliści Przeciwko Cięciom" (sformowana przez działaczy trockistowskiej Partii Socjalistycznej i związkowców) oraz Socjalistyczna Partia Równości. Wszystkie jednak osiągnęły ułamkowe poparcie wyborcze i wyniki oscylujące w granicach kilku tysięcy głosów.
 
O ile Komunistyczna Partia Brytanii odnotowywuje minimalny wzrost poparcia a ponadto rejestruje coraz większą liczbę kandydatów (przypomnijmy że w latach 90 i 80 komuniści w minimalnym stopniu uczestniczyli w wyborach) o tyle Szkocka Partia Socjalistyczna i koalicja Respekt które dotychczas posiadały zarówno radnych jak i posłów (SSP w szkockim parlamencie natomiast Respekt w Izbie Gmin) gwałtownie tracą swoje dotychczasowe wpływy.
 
Nie doszło do prognozowanego wysokiego wzrostu poparcia dla partii nacjonalistycznych- Brytyjskiej Partii Narodowej i Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

Portret użytkownika dos
 #

Nieuswiadomionym uswiadamiam ze dobry wynik Socjalistycznej Partii Pracy to wynik w najwiekszej mierze... wyrazenia Partia Pracy w nazwie.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008