Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 70 gości.

Ceny rosną coraz szybciej. Inflacja w kwietniu osiągnęła 4,5%

Inflacja

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,5 proc. w stosunku do kwietnia 2010 roku, a w porównaniu z marcem 2011 r. wzrosły o 0,5 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br. wzrosły o 0,5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W marcu inflacja roczna wyniosła 4,3% r/r.

W kwietniu największy wzrost odnotowano w kategorii "transport" - o 7,6% r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu - 14,2% oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" o 6,4%, w tym "żywność" o 7,7%, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,5%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,9%) oraz towarów i usług związanych z transportem (o 1,7%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt proc. i 0,15 pkt proc., podał GUS.
"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [w kwietniu r/r] miały podwyżki cen żywności (o 7,7%), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 5,0%) i w zakresie transportu (o 7,6%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,69 pkt proc., 1,28 pkt proc. i 0,70 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 1,1%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,06 pkt proc." - czytamy dalej w komunikacie.

Ceny w zakresie transportu w stosunku do marca br. były wyższe o 1,7%, głównie w wyniku podwyżki cen paliw do prywatnych środków transportu (o 2,6%). Najbardziej wzrosły ceny benzyn silnikowych – o 3,2% i oleju napędowego – o 3,0%, przy spadku cen gazu ciekłego – o 1,3%. Wyższe były opłaty za usługi transportowe (o 2,1%). Mniej niż w marcu br. konsumenci płacili natomiast za samochody osobowe (o 0,2%).

Społeczność

front