Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

PZL Świdnik: "Sierpień 80" walczy o podwyżki

PZL Świdnik

W marcu br. związki zawodowe w Zakładzie Narzędziowym w Świdniku wywalczyły wzrost płac wynoszący 4,8 procent. Zdaniem „Sierpnia 80” to jednak za mało. Marcowego porozumienia przedstawiciele związku nie podpisali, a w środę pikietowali przed siedzibą ZN, domagając się podwyżek, ale o 10 proc.

O negocjacjach w sprawie podwyżek w Zakładzie Narzędziowym pisaliśmy w marcu. Początkowo przedstawiciele związków zawodowcych chcieli wzrostu płac na poziomie 15 proc. Zarząd Zakładu Narzędziowego nie zgodził się jednak na ten postulat. Po negocjacjach stanęło ostatecznie na 4,8 proc. – Każdy z pracowników otrzyma taką samą kwotę podwyżki, czyli 160 zł. – informuje Waldemar Harmasz, szef NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Narzędziowym. Związki są na razie zadowolone z osiągniętego kompromisu, choć przyznają, że to jeszcze nie koniec.

Jedynym związkiem, który nie podpisał porozumienia w sprawie wzrostu płac w Zakładzie Narzędziowym, był „Sierpień 80”. Już 8 marca związkowcy tej formacji przesłali pismo do zarządu ZN, domagając się 10 proc. podwyżek w odniesieniu do pensji wypłacanych w 2010 roku. Do tej pory jednak nie udało się im osiągnąć celu. Dlatego w ubiegłą środę zorganizowali pikietę pod siedzibą Zakładu Narzędziowego. Wcześnie rano, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, kilkudziesięciu związkowców zjawiło się przed siedzibą firmy z flagami i transparentami. – Zarząd w ogóle nie odpowiada na nasze pisma, nie rozmawia z nami, czujemy się ignorowani – mówił podczas pikiety Jan Szponar, przewodniczący WZZ „Sierpień 80” w ZN. – Pracownicy PZL Świdnik na podstawie pakietu socjalnego otrzymali w tym roku podwyżkę w wysokości 6 proc. Nam, choć jesteśmy spółką-córką PZL, takiego wzrostu płac nie zapewniono. Związkowcy mówią od razu, że jeśli i tym razem zarząd ich zignoruje, podejmą dalsze kroki. – Na pewno tej sprawy nie zostawimy ot tak sobie. Jeśli dalej nie będzie odzewu, przeprowadzimy wśród pracowników referendum – dodaje Jan Szponar. Związkowcy chcą spytać pracowników, czy popierają postulat podniesienia wysokości płac o 10 proc. i czy popierają zorganizowanie strajku.

O sprawę i kwestię podjęcia rozmów w sprawie postulatów WZZ „Sierpień 80” zapytaliśmy również szefa ZN, Janusza Kotynię. – Nie będę się w tej sprawie wypowiadał – usłyszeliśmy tylko. Zakład Narzędziowy, podobnie jak PZL Świdnik, w minionym roku borykał się z poważnymi problemami. Również miały go dotknąć zwolnienia. Ostatecznie związki zawodowe wywalczyły dla pracowników program dobrowolnych odejść. Skorzystało z niego kilkudziesięciu zatrudnionych. W tej chwili załoga ZN liczy ok. 140 pracowników.

Społeczność

Sierp i młot