Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 5 gości.

Grecja: 24-godzinny strajk, starcia przed parlamentem. Pemier proponuje rząd jedności i swą dymisję

sv ogorceni-na-Sintagmi_310x186.jpg

Ok. 200 młodych ludzi starło się w środę z policją w centrum Aten, w czasie demonstracji przeciwko rządowemu programowi oszczędnościowemu. Demonstranci poinformowali, że 10 osób zostało rannych. Policja zatrzymała 40 uczestników starć.

Tego dnia usługi publiczne w kraju sparaliżował 24-godzinny strajk przeciwko oszczędnościom zorganizowany przez największe związki zawodowe.

Demonstranci zaapelowali do tłumu o spokój i umożliwienie karetkom dojazdu do poszkodowanych. Równolegle do demonstracji w pobliżu parlamentu, na placu Syntagma (Konstytucji), doszło do starć między grupą młodych ludzi a policjantami. Źródła policyjne twierdzą, że wśród rannych jest co najmniej jeden funkcjonariusz.

Wcześniej grupy demonstrantów zaatakowały siedzibę ministerstwa finansów na placu. Przed wejściem do głównego budynku widać było ogień. Ministerstwo zostało obrzucone pojemnikami z benzyną.

Policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić ludzi, którzy w centrum Aten próbowali zablokować wejście do parlamentu. Uczestnicy demonstracji przeciwko rządowym planom oszczędnościowym rzucali w policję kamieniami oraz jogurtem. Według oficjalnych danych w centrum greckiej stolicy zebrało się 25 tys. ludzi. Media szacują, że mogło ich być nawet dwa razy więcej.

Podobna demonstracja, zwołana w środę w Salonikach na północy kraju, zgromadziła 20 tys. ludzi - podała policja.

Dzisiaj (15.06) rozpoczęła się debata parlamentarna na temat złożonego w zeszłym tygodniu przez "socjalistyczny" rząd premiera Jeorjosa Papandreu planu budżetowego na lata 2012-2015.

Na dodatek grecki szef rządu zaproponował utworzenie rządu jedności narodowej, żeby umożliwić przyjęcie programu oszczędnościowego. Poinformował, że jest gotowy ustąpić, żeby ułatwić utworzenie takiego rządu - podała państwowa telewizja.

Premier oświadczył, że rząd jedności narodowej musi poprzeć wynegocjowany z KE i MFW plan oszczędnościowy.

Wcześniej informowano, że lider prawicowej opozycyjnej partii Nowa Demokracja Antonis Samaras apelował do Papandreu o podanie się do dymisji i zgodę na wyłonienie nowego, powszechnie akceptowanego szefa rządu.

Społeczność

Ochotnik