Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Chris Harman: Marksizm w działaniu - Wstęp

Chris Harman 2.JPG

Bardzo rozpowszechnionym mitem jest pogląd, że marksizm jest czymś trudnym. Do stworzenia tego mitu walnie przyczynili się wrogowie socjalizmu - na przykład były lider Partii Pracy Harold Wilson chełpił się, że nigdy nie udało mu się przebrnąć przez pierwszą stronę Kapitału Marksa.

Niemałe znaczenie dla rozprzestrzenienia się tego mitu ma postawa dziwnego rodzaju uczonych, uważających się za marksistów. Celowo posługują się oni skomplikowanymi, niejasnymi sformułowaniami po to, aby wywrzeć wrażenie, że posiedli szczególną wiedzę niedostępną dla zwykłych ludzi. Nie powinno więc dziwić, że wielu socjalistów pracujących 40 godzin na tydzień w fabrykach, kopalniach, czy też biurach, przyjmuje za rzecz naturalną, że marksizm jest czymś, czego oni nigdy nie będą w stanie zrozumieć. W rzeczywistości podstawowe założenia marksizmu są niezwykle proste.

Wyjaśniają one, jak żaden inny system poglądów, społeczeństwo w którym żyjemy. Tłumaczą świat wyniszczany przez kryzysy, biedę występującą wśród bogactwa, zamachy stanu i wojskowe dyktatury, sposób w jaki wspaniałe wynalazki mogą wysyłać miliony ludzi do kolejek po zasiłek dla bezrobotnych, "demokracje", które popierają katów i "socjalistyczne" państwa, które straszą resztę świata bronią nuklearną.

Tymczasem myśliciele establishmentu, którzy tak ośmieszają marksistowskie idee sami są niczym zdezorientowane dziecko, które bawiąc się w ciuciubabkę kręci się w kotko. Nic nie rozumieją i niczego nie potrafią wytłumaczyć Ale chociaż marksizm nie jest trudny, to ktoś, kto czyta pisma Marksa po raz pierwszy, może mieć problemy. Marks pisał grubo ponad wiek temu. Używał współczesnego sobie języka i odwoływał się do postaci lub wydarzeń wtedy znanych każdemu, a teraz znanych tylko specjalistom w dziedzienie historii.

Pamiętam moje własne zamieszanie gdy, będąc jeszcze uczniem, próbowałem czytać jego broszurę "18 Brumaire'a Ludwika Bonaparte". Nie wiedziałem ani co oznacza słowo "Brumaire", ani kim był Ludwik Bonaparte. Jak wielu socjalistów zrezygnowało z podejmowania wysiłków brania się za bary z marksizmem po podobnych doświadczeniach! Jest to powód, dla którego napisałem tę krótką książkę. Staram się w niej przedstawić podstawowe poglądy marksistowskie, co uczyni prostszym rozumienie tego, o czym Marks pisał i rozwinięcie jego poglądów przez Fryderyka Engelsa, Różę Luksemburg, Włodzimierza Lenina, Lwa Trockiego i całe mnóstwo pomniejszych myślicieli.

Większa część tej broszury ukazała się po raz pierwszy w postaci serii artykułów w gazecie Socialist Worker pod tytułem "Marxism Made Easy" (Marksizm tłumaczony łatwo). Dodałem tu jednak sporo świeżego materiału. Jego część pochodzi z dwóch wcześniejszych prób przystępnego zaprezentowania idei marksistowskich: "The Meaning of Marxism" (Marksizm - co to znaczy?) Duncana Hallasa i "Marxist Education Series" (Seria marksistowskiej edukacji) autorstwa członków Socialist Workers Party z Norwich. I ostatnia uwaga. Ograniczona objętość uniemożliwiła mi zajęcie się w tej broszurze wieloma ważnymi aspektami marksistowskiej analizy współczesnego świata. Odsyłacze do dalszej lektury na te tematy znajdują się w dodatku na końcu książki.

Chris Harman - [1942-2009 r.], wybitny marksista i działacz antykapitalistyczny, zmarł w dniu 7 listopada 2009 r. w stolicy Egiptu, Kairze, na zawał serca. Był członkiem kierownictwa "Socialist Workers Party" w Wielkiej Brytanii i redaktorem tygodnika Socialist Worker. Był autorem min. następujących publikacji:

Class Struggles in Eastern Europe;
The Lost Revolution: Germany 1918-1923;
Explaining the Crisis i The Fire Last Time: 1968 and after.

Zapraszamy do zapoznania się z całą broszura "marksizm w działaniu" w dziale ABC MARKSIZMU naszego portalu lub w pliku PDF - (KLIKNIJ ZAŁĄCZNIK PONIŻEJ - MARKSIZM W DZIAŁANIU PDF)

ZałącznikWielkość
Marksizm w działaniu.pdf139.63 KB

Społeczność

LENIN