Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Kujawsko-Pomorskie: Pielęgniarki ze Świecia zakończyły głodówkę protestacyjną

Świecie - protest pielęgniarek (czerwiec 2011)

Grupa pielęgniarek ze szpitala psychiatrycznego w Świeciu nad Wisłą zdecydowała się zakończyć prowadzoną od 15 dni głodówkę protestacyjną. Decyzję spowodowało wstrzymanie urlopów wypoczynkowych przez dyrektora placówki.
Jak poinformowały w czwartek protestujące kobiety, decyzja o wstrzymaniu urlopu wypoczynkowego dotknęła już ich koleżankę, która właśnie zakończyła urlop macierzyński. Kobieta planowała zostać z dzieckiem jeszcze do końca sierpnia, ale cofnięto jej zgodę na wykorzystanie zaległego urlopu, gdyż z powodu protestu brakuje obsady na oddziałach.

Włodzimierz Szczepański, dyrektor szpitala, podkreślił że jego podstawowym obowiązkiem jest utrzymanie ciągłości pracy szpitala i temu musi podporządkować wszystkie decyzje personalne. "Jest mi przykro, że w negocjacjach między mną a pielęgniarkami wykorzystywane jest nawet maleńkie dziecko" - zaznaczył.

Groźba wstrzymania zaplanowanych już urlopów kolejnym pielęgniarkom przesądziła o zakończeniu w czwartek głodówki, którą kobiety prowadziły od 15 dni w namiotach ustawionych na skwerze przed siedzibą dyrekcji. Jak zapewniła przedstawicielka protestujących, Grażyna Kozłowska, pielęgniarki nie kończą jednak ze sporu zbiorowego.

Kobiety oczekują, że ich średnie płace zasadnicze zostaną podniesione do poziomu 2,5 tys. zł brutto. Taki sam postulat zgłaszały dwa lata temu, argumentując, że to poziom, jaki osiągają ich koleżanki w Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy.

Pielęgniarki chcą także zwiększenia liczby personelu, gdyż ich zdaniem poprawi to bezpieczeństwo na dyżurach. Dyrekcja oferowała stuzłotowy dodatek do pensji i zatrudnienie dziesięciu dodatkowych opiekunów pacjentów, ale ta oferta została przez pielęgniarki uznana za niewystarczającą.

W 2009 roku w szpitalu w Świeciu także był prowadzony protest głodowy w sprawie podwyżek, uczestniczyło w nim wówczas ponad 40 kobiet. Zakończył się, gdy obiecano po 300 zł podwyżki (średnia płaca pielęgniarki wówczas wynosiła w świeckim szpitalu 1800 zł) i zatrudnienie dziesięciu dodatkowych pielęgniarek, by poprawić warunki pracy personelu medycznego. Postulaty zostały spełnione.

Portret użytkownika Samuel
 #

Szczekaczki burżuazji może ledwo ze dwa razy o tym wspomniały... To się nazywa "rzetelność dziennikarska".

 

Społeczność

future2