Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Hugo Chavez wrócił do Wenezueli po operacji

Chavez lipiec 2011

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez w poniedziałek nad ranem wrócił do swego kraju z Kuby, gdzie przeszedł operację usunięcia nowotworu. Ogłosił, że czuje się dobrze i jest szczęśliwy - podała państwowa telewizja.

Telewizja pokazała zdjęcia 56-letniego Chaveza, który żegnał się z przywódcą Kuby Raulem Castro i opuszczał Hawanę. Na lotnisko Maiquetia, w pobliżu Caracas, prezydent Wenezueli dotarł przed świtem.

"Jesteśmy zachwyceni, że prezydent jest w domu" - powiedziała wiceprezydent Elias Jaua.

Chavez wrócił do kraju w przeddzień 200-lecia uzyskania przez Wenezuelę niepodległości.

Prezydent przyznał w czwartek, że po kolejnej operacji wygrał walkę z chorobą nowotworową. Wcześniej ujawnił, że 10 czerwca przeszedł na Kubie operację usunięcia ropnia miednicy. W internecie krążyły ostatnio pogłoski o tym, że cierpi on na raka prostaty.

Pomimo przebywania za granicą prezydent Chávez sprawował realną władzę, wydając dekrety i instrukcje dla członków rządu. Wywołało to krytykę ze strony opozycji, która uważa, że nie można rządzić krajem przebywając w szpitalu zagranicą.

W odróżnieniu od opozycji, ludność Wenezueli manifestowała swoje poparcie dla prezydenta. W stolicy kraju Caracas młodzi studenci, artyści, sportowcy oraz działacze młodzieżowej sekcji Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (Partido Socialista Unido de Venezuela) wzięli 3 lipca udział w manifestacji popierającej Cháveza. Również w jednej z biedniejszych dzielnic stolicy Petare tysiące ludzi śpiewając i tańcząc wyrażało swoją solidarność z prezydentem. Jak podaje brytyjska agencja Reuters, wznoszono okrzyki "Kochamy Cháveza!". Reuters cytuje także wypowiedzi niektórych demonstrantów. On powróci jako zwycięzca, będziemy prosić Boga, aby dał mu siłę i zdrowie - mówiła 76-letnia emerytka Irma Santander.

Wyrazy poparcia dla Cháveza oraz życzenia powrotu do zdrowia przesłali również prezydenci i rządy państw Ameryki Łacińskiej. Prezydencie Chávez, możesz być pewny solidarności ze strony wszystkich swoich przyjaciół - napisała w osobistym liście prezydentka Brazylii Dilma Rousseff. Podobne listy wysłali prezydenci Argentyny, Ekwadoru i Nikaragui, podkreślając jednocześnie rolę Cháveza w jego działaniach na rzecz promowania idei regionalnej integracji Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Również Alan García - który pełni urząd prezydenta Peru do 28 lipca, kiedy to ma zostać zaprzysiężony nowy prezydent Ollanta Humala - wyraził swój głęboki szacunek dla Hugo Cháveza z którym łączą go ścisłe ludzkie i przyjacielskie relacje. Życzenia powrotu do zdrowia wysłał prezydentowi Wenezueli także rząd Meksyku.

Społeczność

USRR