Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Republika Południowego Sudanu uzyskała niepodległość

Salva Kiir Mayardit (prezydent Republiki Południowego Sudanu)

Na mapie świata pojawiło się w w nocy z piątek na sobotę o północy czasu lokalnego (23. czasu polskiego) nowe państwo: Republika Południowego Sudanu (RPS), ze stolicą w Dżubie, w której tłumy świętowały na ulicach uzyskanie niepodległości.

Odłączenie się nowego państwa od północy Sudanu ma być formalnie i ceremonialnie świętowane od soboty 9 lipca rano, ale z wybiciem północy tłumy na ulicach zaczęły szaleć z radości

RPS staje się niezależnym państwem sześć lat po zakończeniu wojny domowej i sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za oddzieleniem się od północy.

Referendum było wynikiem porozumień pokojowych, które zakończyły wieloletni konflikt. Walki o podłożu etnicznym, religijnym i ekonomicznym pomiędzy północą a południem rozpoczęły się w 1956 roku i z krótkimi przerwami toczyły się przez kolejne pięćdziesiąt lat. W wojnach zginęły ponad dwa miliony ludzi, a ponad cztery miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

RPS jest jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych państw na świecie. W kraju o powierzchni ponad 640 tys. km kw. jest mniej niż 100 km asfaltowych dróg. Co dziesiąte dziecko umiera przed pierwszym rokiem życia, a prawie połowa społeczeństwa nie ma dostępu do wody pitnej.

Niepodległość Sudanu poparło w referendum przeprowadzonym w styczniu br. 99% obywateli.

Sudan Południowy w przeciwieństwie do Sudanu Północnego zamieszkany jest przez czarną ludność.

Trwający 22 lata konflikt między arabską północą a afrykańskim południem kosztował życie około 2 milionów osób, a 4 miliony zmusił do ucieczki.

Prezydentem nowego państwa został były prezydent autonomicznej prowincji, wywodzący się z Ludowego Ruchu Wyzwolenia Sudanu Salva Kiir Mayardit.

Portret użytkownika Samuel
 #

Cholercia, trzeba nową mapę kupić ;).

 
Portret użytkownika Movsar
 #

''Sudan Południowy w przeciwieństwie do Sudanu Północnego zamieszkany jest przez czarną ludność.''

A na północy to biali mieszkają ?

 
Portret użytkownika tres
 #

Czytać ze zrozumieniem

Trwający 22 lata konflikt między arabską północą a afrykańskim południem kosztował życie około 2 milionów osób, a 4 miliony zmusił do ucieczki.

 
Portret użytkownika MARCIN
 #

Północ zamieszkują muzułmanie a południe chrześcijanie oraz animiści.Ciekawie przedstawia się kwestia zasobów ropy naftowej dlatego,że znajdują się one na pograniczu północy i południa i każda ze stron będzie chciała z pewnością wyrwać coś dla siebie.

 

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci