Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Dolores Ibárruri: ¡No Pasarán!

"No Pasarán!" - "Nie przejdzie!"

17 lipca 1936 wybuchła hiszpańska wojna domowa. Walki toczyły się między nacjonalistami (dowodzonymi m.in. przez Francisco Franco, który wspierany był przez wojska III Rzeszy oraz faszystowskich Włoch) a republikanami. Dziś, w 75 rocznicę tego wydarzenia, mamy przyjemność opublikować tekst przemówienia działaczki Komunistycznej Partii Hiszpanii - Dolores Ibárruri.

***

Dolores Ibárruri

¡No Pasarán! ["Nie przejdą!" - dop. Red.]

Robotnicy, antyfaszyści, ludu pracujący!
Powstańcie jak jeden mąż! Przygotujcie się do obrony Republiki, wolności naszego narodu i demokratycznych swobód wywalczonych przez naród!

Z komunikatów rządu i Frontu Ludowego wiemy jak poważna jest sytuacja. Robotnicy razem z wojskami, które pozostały wierne Republice mężnie walczą w Maroku i na Wyspach Kanaryjskich przeciwko faszystowskim rebeliantom.
Pod hasłem „Faszyzm nie przejdzie, kaci października nie przejdą!” komuniści, socjaliści, anarchiści i republikanie, żołnierze i wszystkie siły wierne woli ludu, pokonają zdradzieckich rebeliantów, którzy zmieszali z błotem i zdradzili swój żołnierski honor.

Cały kraj jest zszokowany działaniami tych bandytów, którzy chcą ogniem i mieczem obrócić demokratyczną i ludową Hiszpanię w piekło terroru i tortur. Lecz oni nie przejdą!
Cała Hiszpania powstała do walki. W Madrycie ludzie wyszli na ulicę, dając przez swoją determinację i ducha walki siłę rządowi, aby ten mógł całkowicie zniszczyć reakcyjnych, faszystowskich rebeliantów.

Młodzi mężczyźni i kobiety, podnieście alarm! Powstańcie i dołączcie do bitwy!

Kobiety, bohaterskie kobiety ludu!

Pamiętajcie o bohaterstwie kobiet Asturii! I wy też walczcie ramię w ramię ze swoimi mężczyznami, razem z nimi brońcie chleba i spokoju dla waszych dzieci, których życie jest zagrożone.

Żołnierze, synowie ludu! Stójcie niezłomnie jak jeden mąż po stronie rządu, po stronie ludu pracującego, po stronie Frontu Ludowego, po stronie swoich ojców, braci i towarzyszy! Maszerujcie razem z nimi do zwycięstwa! Walczcie o Hiszpanię z 16 Lutego!

Ludzie pracy, bez względu na poglądy polityczne! Rząd dał nam broń, abyśmy mogli wykonać nasz obowiązek z honorem, abyśmy uratowali Hiszpanię od hańby, którą mogłoby przynieść zwycięstwo krwiożerczych katów października. Jeśli nikt z was nie zawaha się ani chwili, to jutro będziemy świętować nasze zwycięstwo.

Bądźcie gotowi do działania! Każdy robotnik, każdy antyfaszysta musi postrzegać siebie jako zmobilizowanego żołnierza!

Ludu Katalonii, kraju Basków, Galicji i całej Hiszpanii! Powstańcie w obronie demokratycznej republiki, powstańcie aby utrwalić zwycięstwo ludu z 16 Lutego! Partia Komunistyczna wzywa was wszystkich do walki. Wzywa cały lud pracujący do walki w celu całkowitego zniszczenia wrogów republiki i wolności ludu.

Niech żyje Front Ludowy!
Niech żyje sojusz wszystkich antyfaszystów!
Niech żyje Republika!
Faszyści nie przejdą!
¡No Pasarán!

See video
Portret użytkownika tres
 #  
Portret użytkownika norbo
 #

Komunistyczna Partia Hiszpanii (tag) to PCE - czlonek IU, ostatnio bardzo pomocny PP w samorzadowych rozgrywkach w Estremadurze.

 

Społeczność

front