Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Uroczystości z okazji 10. rocznicy śmierci Edwarda Gierka

Edward Gierek

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę w uroczystościach z okazji 10. rocznicy śmierci Edwarda Gierka. Na grobie b. I sekretarza KC PZPR w Sosnowcu złożono kwiaty i zapalono znicze, a w dąbrowskim muzeum otwarto poświęconą mu wystawę.

Rocznicowe uroczystości organizowały: Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka i partia Ruch Odrodzenia Gospodarczego, która także nosi imię b. I sekretarza i muzeum "Sztygarka".

Według prezesa Stowarzyszenia Macieja Gadaczka, w uroczystościach brało udział co najmniej 600 osób. Poza mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska uczestniczyły w nich także delegacje m.in. z Warszawy, Rzeszowa i Częstochowy. W tłumie znalazły się osoby w górniczych mundurach i strojach folklorystycznych.

W dąbrowskim muzeum Sztygarka syn b. I sekretarza KC PZPR, eurodeputowany prof. Adam Gierek otworzył wystawę pt. "Gierek - człowiek i jego dzieło". Znalazły się na niej fotografie i dokumenty związane działalnością i życiem prywatnym polityka. Podczas okolicznościowego spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu literackiego o Gierku.

Według Gadaczka Stowarzyszenie im. Gierka przez cały czas zwiększa liczebność, obecnie ma około 700 członków. "Powstają nowe oddziały w różnych regionach kraju. Rozbudowuje się także Ruch Odrodzenia Gospodarczego, w nasze szeregi wstępują osoby w bardzo zróżnicowanym wieku" - powiedział.

Poza powstałą w 2004 r. partią i powołanym wcześniej stowarzyszeniem od niedawna działa też Instytut im. Gierka, którego celem jest badanie i promocja dokonań zmarłego przed dziesięcioma laty polityka.

"Stowarzyszenie dba o pamięć Edwarda Gierka, Ruch Odrodzenia Gospodarczego analizuje i przedstawia różne artykuły, dotyczące tamtego i obecnego okresu. Instytut ma opracowywać i prowadzić badania naukowe" - wyjaśnił Gadaczek.

Edward Gierek urodził się w 1913 r. w Sosnowcu, zmarł 29 lipca 2001 r. w Cieszynie; w latach 1970-1980 był I sekretarzem KC PZPR. Za jego rządów, w pierwszej połowie lat 70., w Polsce nastąpił szybki wzrost gospodarczy okupiony jednak zadłużeniem zewnętrznym kraju; w drugiej połowie dekady rozpoczął się kryzys gospodarczy, który doprowadził do odsunięcia Gierka od władzy.

Portret użytkownika WaSiLiJ_ZaJcEw
 #

Szkoda, że dzisiaj nie ma takich ludzi jak On aby odbudowali nam państwo. Jednak polecam film z jego udziałem dla tych co nie oglądali pod tytułem: "Nikt mnie już o nic nie pytał".

 

Społeczność

CAPITALIST