Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Wielka Brytania: Zamieszki po zabójstwie czarnoskórego imigranta przez policję. Setki aresztowań

Wielka Brytania - zamieszki 7 sierpnia 2011

Całonocne zamieszki wybuchły w nocy z soboty na niedziele w dzielnicy Tottenham w północnym Londynie. Prawie 300 osób zaatakowało policjantów zgromadzonych w okolicach komisariatu policji na Tottenhamie. Funkcjonariuszy obrzucono koktajlami Mołotowa, kamieniami i gaśnicami.

W trakcie zamieszek spalono dwa radiowozy policyjne, piętrowy autobus oraz jeden sklep. Doszło tez do splądrowania szeregu sklepów i zakładów usługowych.

Zamieszki wybuchły po przejściu liczącej około 100 osób pokojowej demonstracji którą rozwiązano pod komisariatem w Tottenhamie. Protest zorganizowany był w związku z zastrzeleniem 29-letniego czarnoskórego Marka Duggana, który został zabity po wymianie ognia z kilkoma policjantami na Tottenhamie.

Wg. niektórych swiadków Duggan zostal zastrzelony po poddaniu się gdy lezał twarzą na ulicy. Osierocił 4 dzieci.

Sprawa zastrzelenia Duggana ma zająć sie Independent Police Complaint Commission (niezależny od policji organ zajmujący się nadużyciami władzy przez funkcjonariuszy).

Premier W. Brytanii David Cameron weźmie we wtorek udział w rozmowach kryzysowych ws. trwających od trzech nocy zamieszek, które rozprzestrzeniły się z kilku dzielnic Londynu na trzy inne miasta: Bristol, Birmingham i Liverpool.

Jak zaznacza brytyjska policja zamieszki w Londynie, najgorsze w Wielkiej Brytanii od lat, były powtórzone w Bristolu na południowym zachodzie kraju, w Birmingham, w jego środkowej części i w Liverpoolu na północnym zachodzie. Aresztowano 334 osoby w Londynie i 100 w Birmingham

Jak pisze Reuters świadkowie informowali, że uczestnicy zamieszek ukradli wiele samochodów. W nocy, kiedy rozruchy nieco się uspokoiły, na ulicach Londynu można było zobaczyć samochody wypełnione skradzionymi towarami.

Jak podaje PAP, w ubogiej, wschodniej części brytyjskiej stolicy, Woolwich, pod stopami przechodniów kruszyło się potłuczone szkło, a ulice usiane były skradzionymi towarami i manekinami wyciągniętymi z rozbitych wystaw sklepowych.

Społeczność

che rebel