Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Stambuł: Zmarł weteran tureckiej lewicy Mihri Belli

Mihri_Belli.jpg

16 sierpnia w Stambule zmarł w wieku 95 lat Mihri Belli, jeden z przywódców tureckiej lewicy, wieloletni więzień za poglądy i uczestnik greckiej wojny domowej. Łącznie spędził w tureckich więzieniach 11 lat natomiast na przymusowej emigracji 18 lat.
 
Belli urodził się w 1916 roku w Siliviri w ówczesnym Imperium Ottomańskim. Jego ojcem był Mahmut Hayrettin Bey, ważny przywódca wojskowy w trakcie Tureckiej Wojny o Niepodległość. Skończył elitarny Robert College w Stambule a później wyjechał by studiować ekonomię do Uniwersytetu Missisipi w USA gdzie spotkał się z marksizmem. W USA uczestniczył w ruchu na rzecz praw człowieka.
 
Po powrocie do Turcji w 1940 roku wstąpił do nielegalnej Tureckiej Partii Komunistycznej a w 1942 został członkiem jej Komitetu Centralnego. Poza tym organizował też ruch młodzieżowy i należał do jednych z założycieli Postępowego Związku Młodzieży. Za swoją działalność został skazany na 2 lata więzienia i na banicję.
 
W 1946 przyjechał do Grecji gdzie wstąpił do zbrojnego ramienia Komunistycznej Partii Grecji- Demokratycznej Armii Grecji i uczestniczył w walkach partyzanckich. Raniony dwukrotnie wyjechał na leczenie do Bułgarii i ZSRR.
 
Jego pobyt w Grecji udokumentowano w greckim filmie pt. "Kapitan Kemal. Nasz Towarzysz".
 
Po powrocie do Turcji skazany za nielegalne posiadanie broni i brak paszportu w 1950 roku. W 1951 roku krótko po zwolnieniu z więzienia został aresztowany w wyniku fali represji przeciwko TPK i został skazany na 7 lat więzienia i ponad 2 lata przymusowego przesiedlenia.
 
W 1960 został usunięty z TPK i wstąpił do Robotniczej Partii Turcji. . Po wojskowym zamachu stanu opuścił kraj i wyjechał do Palestyny gdzie przebywał jako gość Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jassera Arafata.
 
W 1974 po wyborczym zwycięstwie centrolewicy i amnestii powrócił do kraju gdzie w 1975 roku zakładał Turecką Partię Pracy. W 1975 została ona zdelegalizowana za domaganie się równych praw dla Kurdów. W 1979 doszło do próby zabójstwa Belliego w wyniku której został zraniony.
 
Po kolejnym zamachu stanu w 1980 wyjechał na Bliski Wschód a potem do Szwecji gdzie ciągle współpracował z kurdyjskim ruchem narodowym. W 1992 powrócił do Turcji a w 1997 spotkał się z Abdullahem Occalanem.
 
W 1996 uczestniczył w założeniu Partii Na Rzecz Wolności i Solidarności a w 2002 w założeniu Partii Socjalistyczno-Demokratycznej.
 
W 2005 szerzej publice pokazano portrety które tworzył w trakcie pobytu w więzieniu. W 2008 uczestniczył w kongresie założycielskim Partii Socjalistycznej.
 
Został pochowany na cmentarzu Feriköy w dzielnicy Şişli w Istambule.
 
 
 

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna