Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

8.IX.2011 - 106. rocznica stracenia Marcina Kasprzaka

cytadela 013.jpg

W dniu 8 września 2011 trzyosobowa delegacja redakcji portalu "Władza Rad" uczciła pamięć wybitnego działacza SDKPiL i bojownika o rewolucję społeczną - Marcina Kasprzaka, straconego w roku 1905 na warszawskiej Cytadeli.

Mimo interwencji licznych organizacji antykomunistycznej prawicy, tablica poświęcona Marcinowi Kasprzakowi do dziś zajmuje godne miejsce na Cytadeli - znajduję się ona obok tablicy poświęconym założycielom polskiego rewolucyjnego ruchu robotniczego - czterem straconym na cytadeli Proletariatczykom i mimo usunięcia nazwiska Kasprzaka z Bramy Straceń pamięć o nim pozostaje wiecznie żywa.

Zbiór tekstów poświęconych Marcinowi Kasprzakowi

Niech żyje Rewolucja!

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z warszawskiej Cytadeli, miejsca kaźni działaczy ruchu robotniczego z czasów zaborów:

Portret użytkownika Lord Dragon
 #

Nie byłem tam nigdy. Jaki status ma w III RP ten budynek, mieszczą się tam jakieś muzea czy po prostu niszczeje?

 
Portret użytkownika tres
 #

"Obecnie cytadela wciąż pozostaje w posiadaniu WP, aczkolwiek na jej terenie działa również szereg instytucji całkowicie cywilnych, dzierżawiących pomieszczenia od wojska, m.in. Europejska Akademia Sztuk. Obecnie na Cytadeli mieści się Dowództwo Wojsk Lądowych i 3 batalion zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych, w skład którego wchodzi Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych. W okresie powojennym wyburzono dwie z trzech kaponier twierdzy.

18 października 2006 roku w Muzeum Tradycji Wojsk Lądowych na warszawskiej Cytadeli odbyło się uroczyste podpisanie „Listu Intencyjnego” w sprawie budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Oprócz Muzeum planowane jest przeniesienie tutaj Wojskowego Biura Badań Historycznych, Centralnego Archiwum Wojskowego oraz Domu Żołnierza Polskiego[3]. Muzeum ma mieć 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawowej wraz z zapleczem, planowana jest też przebudowa otoczenia cytadeli pod budowę dojazdów i parkingów."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cytadela_Warszawska

 

Społeczność

front