Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 26 gości.

Kiełbasa wyborcza - od 1 stycznia 2012 płaca minimalna wzrośnie do 1500 zł

Kiełbasw wyborcza

Kilka dni po opublikowaniu raportu "Młodzi 2011", w dniu 13 września rząd podjął decyzje o podniesieniu płacy minimalnej do kwoty 1500 zł z obecnych 1386zł.
 
Pytany o komentarz po wtorkowej decyzji rządu, Pawlak powiedział, że podniesienie płacy minimalnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Chciałbym podkreślić, że w ciągu tych czterech lat utrzymywaliśmy cały czas płacę minimalną na poziomie powyżej 40 proc. średniej płacy, więc w porównaniu z tym, co było w poprzednich okresach, kiedy płaca minimalne była na poziomie trzydziestu kilku procent, to wyraźnie poprawiła się sytuacja ludzi, którzy mają niższe dochody - powiedział Pawlak
 
Zdaniem przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy, decyzja Rady Ministrów podnosząca wysokość płacy minimalnej jest krokiem w dobrym kierunku, jednak sprawa ta wymaga systemowych rozwiązań. Na czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ten projekt zakłada uniezależnienie jej wysokości od bieżących decyzji politycznych. Proponujemy stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego - wyjaśnił Duda.
 
Dodał, że w ciągu kilku lat minimalne wynagrodzenie powinno osiągnąć poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Naszym zdaniem będzie to taka suma, która pozwoli wiązać koniec z końcem. Przy obecnej wysokości płacy minimalnej, czyli 1386 zł nie tylko nie można utrzymać z rodziny, ale trudno wyżyć nawet samemu - podkreślił przewodniczący.
 
Ten sam rząd, pozbawiony presji wyborczej  rok temu sprzeciwił się uchwalonej przez Komisję Trójstronną podwyżce do 1408 zł wskutek czego płaca minimalna w 2011 roku wyniosła o 22 złote mniej
Polska Partia Pracy-Sierpień 80,  domaga się podniesienia płacy minimalnej do 2300zł tj. 68% średniego wynagrodzenia, co jest jej stałym postulatem począwszy od roku 2005.

Społeczność

Sierp i młot