Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 5 gości.

1 października 2011 - Dzień Lokatora

IMG_0229.JPG

1 października odbył się Warszawski Dzień Lokatora. Około godziny 14:00 pod gmachem Sejmu zgromadziło się ponad 200 osób. Byli wśród nich działacze Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, a także lewicowych organizacji  takich jak Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, Młodzi Socjaliści i Lewicowa Alternatywa.Swoje reprezentacje wysłały także Polska Partia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna i Ruch Palikota.
 
Podczas przemówień (głos zabrał m.in. Piotr Ikonowicz) zwrócono uwagę na problem reprywatyzacji mieszkań należących do miasta. Dawni właściciele często sprzedają roszczenia osobom, które po odzyskaniu nieruchomości drastycznie podnoszą czynsze. Jeżeli wyzyskiwaczom w ten sposób nie uda się wykurzyć lokatorów, odcinają im media. Opuszczone przez mieszkańców (którzy często żyli w danym budynku całe swoje życie) zostają udostępnione na luksusowe restauracje lub sklepy, a nawet burzone, by w ich miejscu postawić np. wieżowiec. Wszystko służy oczywiście maksymalizacji zysku nowych właścicieli. Nikt nie liczy się z mieszkańcami, których mieszkanie zamiast prawem, staje się towarem. Do tego nawiązywało jedno ze skandowanych haseł „Mieszkanie prawem, nie towarem!”.
 
Kolejnym problemem jest ustawa uchwalona przez Sejm, zezwalająca na eksmisję również w sezonie jesienno-zimowym i ustanawiająca tymczasowość przyznawanych przez gminę lokali zastępczych (dla osób bez prawa do lokalu socjalnego. W praktyce oznacza to, że samotna matka z dziećmi będzie mogła po pół roku zostać wyeksmitowana z lokalu zastępczego do noclegowni pomimo dziesięciostopniowego mrozu.
 
 
Prawnicy obecni na demonstracji zapewnili o bezprawności takich przepisów i zagwarantowali pomoc dla lokatorów. Wspomniano też o morderstwie Jolanty Brzeskiej.
 
 
Po przemówieniach demonstranci udali się ulicami Piękną, Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem i Ordynacką w okolice Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Tam bowiem znajdował się specjalnie przygotowany na te okazje pustostan. Został on symbolicznie „przejęty” w ramach odzyskiwania miasta dla mieszkańców. Miało to sygnalizować problem niezagospodarowanych budynków przy jednoczesnym wyrzucaniu ludzi z ich mieszkań.

See video


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Portret użytkownika tres
 #

O nowym prawie dotyczącym eksmisji o którym jest mowa w tekście pisaliśmy już tutaj http://1917.net.pl/?q=node/6255

 

Społeczność

Lenin 666