Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Komisarz Rady Europy: W Polsce były tajne więzienia CIA

Komisarz Rady Europy

1 października Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg (na zdjęciu) w wywiadzie dla dziennikarzy telewizyjnej Panoramy powiedział z pełnym przekonaniem, że istnieją dowody na przetrzymywanie w Polsce więźniów podejrzanych o terroryzm. Zapowiedział, że wkrótce zostaną opublikowane wyniki śledztwa i ujawnił, że o sprawie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, którego poprosił o dyplomatyczną pomoc, żeby administracja amerykańska zrozumiała potrzebę odtajnienia dokumentów niezbędnych do procesów sądowych.

Hammarberg powołał się na informacje na piśmie, które wyciekły z CIA, lecz także na raport samego generalnego inspektora tej organizacji. Powiedział, że wie, kto był w Polsce przetrzymywany i jakie metody przesłuchań były stosowane. Podkreślił, że sprawa ma wyjątkowe znaczenie i gotów jest przekazać wszelkie informacje polskim władzom, choć sądzi, że są one im znane.

Przestudiowałem wartościowe informacje, które mamy i jest jasne, że w Polsce były tajne więzienia CIA między grudniem 2002 i wrześniem 2003 roku. Wiemy, kto był tu przetrzymywany, wiemy jakie metody przesłuchań były stosowane. Można je określić jako tortury i ważne, aby takie wnioski wyciągnąć z polskiego śledztwa. Mamy na to dowody - powiedział Hammarberg dziennikarzom "Panoramy". Według niego w Polsce byli przetrzymywani tacy tak zwani więźniowie wysokiej wartości jak Abd al-Rahim al-Nashiri i Abu Zubaida, a odpowiednie dokumenty ma również polski prokurator.

Uważam, że powinniśmy zwalczać terroryzm, ale posługując się legalnymi środkami i z szacunkiem dla praw człowieka. Jeśli tak nie robimy, wpadamy w pułapkę, korzystając z podobnych technik co sami terroryści. Mam nadzieję, że wyciągniemy wnioski i będziemy pewni, że te błędy już nigdy się nie powtórzą - powiedział komisarz.

Polskie władze wielokrotnie i konsekwentnie zaprzeczały istnieniu tajnych więzień CIA w Polsce, lądowaniu amerykańskich samolotów, przewożących nielegalnie przetrzymywane osoby, a także poddawaniu więźniów torturom. Prawo w USA zabrania stosowania tortur na terenie tego kraju, dlatego też amerykańskie służby specjalne stosują nielegalne metody przesłuchań w różnych miejscach świata. Sprawa polskiego udziału w tym procederze wielokrotnie pojawiała się w przekazach medialnych, jednak nigdy dotąd nie została tak otwarcie poruszona przez wysokiego urzędnika Rady Europy.

Źródło: lewica.pl

Społeczność

Sierp i młot