Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Spotkanie G20 w Paryżu. Pogłębiający się kryzys w Europie

Euro coins.jpg

Kryzys stefy euro zdominuje spotkanie ministrów finansów państw G20 i szefów banków w Paryżu. Głównym tematem spotkania jest pogłębiający się kryzys w stefie euro - katastrofalna sytuacja Grecji spowodowała spadek cen akcji na światowych rynkach o średnio 17% w porównaniu ze szczytem w maju, pogarsza się również sytuacja Hiszpanii.

Firma ratingowa Standard & Poor's obniżyła swoją ocenę hiszpańskiego długu z "AA" na "AA-" i grozi dalszym obniżeniem. podobnie uczyniła agencja Fitch, a firma Moody's rozważa takie posunięcie.

Hiszpania ma do czynienia z wysokim bezrobociem i ogromnym zadłużeniem, a w związku z przewidywanymi trudnościami jej partnerów gospodarczych sytuacja prawdopodobnie ulegnie dalszemu pogorszeniu.

Głównym zmartwieniem uczestników szczytu w Paryżu jest rozprzestrzenienie się kryzysu poza UE. Kanadyjski minister, Jim Flaherty, określił europejskie działania jako niewystarczające, a jego japoński odpowiednik, Jun Azumi, nawoływał państwa europejskie do udzielenia pomocy bankom.

W 2009 roku G20 ogłosiło skoordynowany plan pomocowy dla światowej gospodarki. Próba rozbiła się o brak wewnętrznej zgody, głównie w związku z kryzysem strefy euro i sporem między USA i ChRL w sprawie rewaluacji juana.

Społeczność

Sierp i młot