Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 5 gości.

Grecja: Premier Papandreu proponuje referendum ws. dalszych cięć. KKE: Precz z rządem!

premier Grecji Jeorios Papandreu (1 listopada 2011)

Premier Grecji Jeorios Papandreu mimo wcześniejszych obietnic, zaskoczył UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zapowiadając referendum w sprawie wdrożenia dalszych cięć w ramach tzw. "pakietu pomocowego" o wartości 130 miliardów euro, który w większości ma zostać przeznaczony na spłatę zadłużenia. 30 miliardów z tych 130 ma pójść na rekompensaty dla inwestorów którzy mieliby zamienić obligacje greckie na papiery o połowie niższej wartości.

Większość Greków sprzeciwia się cięciom, w kraju organizowane są częste strajki i demonstracje przeciwko polityce rządu. Ostatnia demonstracja przed parlamentem w dniu 20 października zgromadziła 300 tysięcy osób.

Plany premiera krytykuje Komunistyczna Partia Grecji (KKE), zapowiadając na dzień 4 listopada wielką manifestację swoich zwolenników. KKE twierdzi w swoim oświadczeniu że "Unia Europejską i partie plutokracji muszą upaść". Zdecydowanie domaga się odejścia rządu i rozpisania nowych wyborów "rząd musi odejść". KKE wezała w oświadczeniu swoich sympatyków - robotników, bezrobotnych, samozatrudnionych do "zdecydowanej interwencji" w związku z piątkową demonstracją

Społeczność

marks