Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Grecja: powołano tymczasowy rząd "ekspertów"

430px-Lucas_Papademos2.jpg

Zaprzysiężono nowy grecki rząd pod przewodnictwem Lukasa Papademosa, były prezes Greckiego Banku Centralnego i były wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego. W skład rządu weszli przedstawiciele socjaldemokratycznego PASOK, konserwatywnej ND i skrajnie prawicowego LAOS (stanowi to pierwszy przypadek wejścia skrajnej prawicy do rządu od czasu upadku dyktatury wojskowej w 1974 roku).

Papademos jest bezpartyjnym "ekspertem", nadzorował m.in. wprowadzenie kraju do strefy euro w 2001 roku i przyjęcie euro w 2002 roku. Ministrem finansów pozostał socjaldemokrata Ewangelos Wenizelos, który piastuje to stanowisko od czerwca br. Był on odpowiedzialny za greckie negocjacje z MFW.

Zaprzysiężenie nowego spotkało się z entuzjazmem Francji i Niemiec. "Cieszy mnie utworzenie pod pana przywództwem rządu szerokiej jedności narodowej, który zagwarantuje pełne wdrożenie porozumienia (szczytu strefy euro) z 27 października" - powiedział prezydent Francji, Nicolas Sarkozy.

Na początku przyszłego tygodnia premier ma się zwrócić do parlamentu o wotum zaufania. Na 300 członków popiera go 254. Nowemu rządowi sprzeciwiają się KKE i SYRIZA.

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008