Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 26 gości.

Wybory parlamentarne w Hiszpanii

85px-Escudo_de_España_(heráldico).svg_.png

Centroprawicowa Partia Ludowa (Partido Popular) wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii. Jej lider Mariano Rajoy zapowiedział pełną wyrzeczeń walkę z kryzysem przed nadciągającą kolejną już recesją.
 
 
W wyborach do głosu doszło rozczarowanie 7 latami rządów Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (Partido Socialista Obrero Espanol) i 3 latami katastrofalnego kryzysu gospodarczego.
 
 
Z danych po przeliczeniu głosów z 98% lokali wyborczych wynika, że PP odniosła miażdżące zwycięstwo - uzyskała ok. 44% głosów, co przekłada się na 186 mandatów dających większość bezwzględną w 350-osobowej izbie niższej. To najlepszy wynik w dziejach ugrupowania.
 
 
Z kolei PSOE odniosła porażkę z wynikiem na poziomie ok. 29%, co daje jej 111 mandatów. To najgorszy wynik partii od dekad. Jeszcze w niedzielę PSOE oficjalnie uznała wygraną rywala.

Sukces odniosła także koalicja Zjednoczona Lewica (Izquerda Unida) (w której główną siłą jest Komunistyczna Partia Hiszpanii (Partido Comunista de Espania)), która według wstępnych danych wywalczyła 11 mandatów.
 
 
Po raz pierwszy od ponad 10 lat przedstawiciela w parlamencie będą mieć także Baskowie.
 
 
Do urn poszło 35,8 mln Hiszpanów. Frekwencja wyborcza wyniosła 71,8%.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna