Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Koniec konferencji klimatycznej

images.jpg

Dzisiaj nad ranem zakończyła się Konferencja Klimatyczna w Durbanie (RPA); przyjęto pakiet rozwiązań prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 r. Zgodnie z decyzją konferencji pakiet ma status prawnie obowiązującego dokumentu, wiążącego wszystkie kraje świata. - To przełomowa decyzja, zmienia obraz świata - powiedział polskim dziennikarzom na szczycie główny polski negocjator i koordynator negocjacji Unii Europejskiej, Tomasz Chruszczow.

Pakiet zawiera mapę drogową dojścia do nowego porozumienia w 2015 r., które obowiązywałoby po 2020 r. Przedłuża też poza 2012 r., obowiązywanie klimatycznego protokołu z Kioto na drugi okres rozliczeniowy. W pakiecie są też rozwiązania wspierające adaptację do zmian klimatu, funkcjonowanie funduszu klimatycznego oraz szereg szczegółowych zapisów dotyczących ochrony klimatu Ziemi.

- Podjęta została decyzja, dzięki której wysiłki na rzecz ochrony klimatu, ograniczania emisji będą podejmowali wszyscy. Unia Europejska, nie tylko kraje rozwinięte, rozwijające się i te, których gospodarki są największe - Chiny, Indie Brazylia - powiedział polskim dziennikarzom na szczycie główny polski negocjator i koordynator negocjacji Unii Europejskiej, Tomasz Chruszczow.

- To przełomowa decyzja, zmienia obraz świata - ocenił. Nie oznacza, że stanie się to od razu, ale decyzje zostały podjęte" - dodał.

17 Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej ONZ w Durbanie trwała od 28 listopada, miała zakończyć się w piątek. Ostatecznie obrady zakończyły się w niedzielę, ok. 4.30 miejscowego czasu (3.30 w Polsce).

(www.onet.pl)

Społeczność

BLOOD