Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Kuba wolna od głodu

images.jpg

Najnowszy raport UNICEF-u zatytułowany "Postęp dla dzieci" informuje, że na świecie aż 146 milionów dzieci poniżej piątego roku życia ma poważne problemy z niedożywieniem. 28% z nich żyje w Afryce, 17% na Bliskim Wschodzie, 15% w Azji, 7% w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, 5% w Europie i 27% w tzw. krajach rozwijających się. Lecz ani jedno nie jest Kubańczykiem...

Budująca socjalizm Republika Kuby jest jedynym państwem rejonu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które wyeliminowało niedożywienie wśród dzieci. Osiągnięcie to zawdzięcza wysiłkom rządu na rzecz wzmocnienia wsparcia dla grup najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem. Inna agenda ONZ-owska - FAO - również potwierdziła, że Kuba jest tym państwem Ameryki Łacińskiej, które uczyniło największy postęp w walce przeciwko niedożywieniu.

Na Kubie wszyscy mają zapewniony podstawowy koszyk żywnościowy, a władze promują wśród młodych matek korzyści z karmienia piersią. Noworodki do czwartego miesiąca życia odżywiane są wyłącznie w ten sposób i do szóstego miesiąca życia pożywienie to jest uzupełniane o inne składniki. W dodatku każde dziecko do ukończenia siódmego roku życia otrzymuje codziennie litr mleka. Inne posiłki podobnie rozprowadzane wśród najmłodszych to kompoty owocowe, soki i warzywa.

Wszystkie te starania sytuują Kubę na szczycie ONZ-owskiej listy państw najpełniej realizujących rozwój człowieka. A warto zaznaczyć, że osiągnięcia tej karaibskiej republiki miały miejsce pomimo utrzymywanej już od 50 lat blokady gospodarczej, handlowej i finansowej narzuconej przez Stany Zjednoczone.

(www.kompol.org)

Społeczność

BLOOD