Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Trockiści odchodzą z portugalskiego Bloku Lewicy

bloco esquerda.jpg

Komitet Polityczny Bloku Lewicy poinformował członków partii o opuszczeniu jej szeregów przez działaczy trockistowskiej organizacji Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy.Władze partii nazywały ten krok nieodpowiedzialnym i sekciarskim. Przypominają także, że Ruptura/FER działała w Bloku Lewicy od jego powstania i przez lata nie występowała z otwartą krytyką działań partii. Komitet Polityczny dodaje też, że grupa często lansowała bardzo ekstrawaganckie, w odczuciu innych działaczy Bloku, propozycje takie jak pomysł stworzenia oddziałów pomagających talibom w Afganistanie czy wezwanie do oddawania nieważnych głosów w wyborach prezydenckich (mimo iż BE wystawiał własnych kandydatów).

Ruptura/FER wydała oświadczenie o wystąpieniu z Bloku Lewicy i tworzeniu nowej partii o charakterze antykapitalistycznym 9 grudnia. Zdaniem grupy Blok Lewicy jest partią, która obiecywała bardzo wiele, a nie zrobiła prawie nic i wskazuje, że np. w sprawie długu Portugalii ugrupowanie ma takie samo stanowisko, jak inna parlamentarna partia radykalnej lewicy - Portugalska Partia Komunistyczna (Partido Comunista Português) - że musi on być renegocjowany, ale kraj powinien go spłacić. Ani PCP ani BE nie ma odwagi aby domagać się natychmiastowego anulowania tego długo jako niesprawiedliwego i niemoralnego - czytamy w stanowisku. Ruptura/FER chce więc stworzenia nowej partii o charakterze leninowskim, która będzie prawdziwie antykapitalistyczna i będzie dążyć do rewolucji socjalistycznej, do nowego 25 kwietnia (25 kwietnia 1974 roku w Portugalii rozpoczęła się Rewolucja goździków).

Blok Lewicy powstał w 1999 roku jako koalicja lewicowych ugrupowań (od tego czasu BE przekształcił się w jednolitą partię, ale poszczególne grupy wewnątrz niej zachowały swoją odrębność i pewien poziom autonomii) wywodzących się z różnych tradycji, wśród nich najliczniejsze były: postmaoistowska Ludowa Unia Demokratyczna, trockistowska Rewolucyjna Partia Socjalistyczna oraz Polityka XXI, skupiająca byłych działaczy PCP. W 1999 roku BE zdobył w wyborach parlamentarnych 2 proc., w 2002 roku - 3 proc., a w 2005 roku - 6,5 proc., co dało im 8 deputowanych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyli 10,73 proc. głosów i trzech przedstawicieli. Obecnie jest to piąta co do wielkości partia polityczna w Portugalii. Jest jednym z założycieli Europejskiej Lewicy Antykapitalistycznej (European Anticapitalist Left) i działa w ramach Europejskiej Partii Lewicy (Party of the European Left).

Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy powstała w wyniku połączenia trockistowskiej organizacji Rewolucyjny Front Lewicy, wcześniej w latach 1983-89, znanej jako Socjalistyczna Liga Pracujących i radykalnej organizacji studenckiej Zerwanie (Ruptura). Organizacja działa głównie wśród związkowców z sektora bankowego oraz w ruchu studenckim. Jest portugalską sekcją Międzynarodowej Ligi Robotniczej (Czwartej Międzynarodówki), skupiającej 20 sekcji, głównie w krajach Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Belgia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Salwador, Anglia, Francja, Honduras, Włochy, Paragwaj, Peru, Hiszpania, Turcja, Ukraina, USA, Wenezuela) i 5 organizacji sympatyzujących.

Społeczność

LENIN - rocznica