Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Lublin: OM PPP w hołdzie Piotrowi Ściegiennemu

lublin.jpg

31 stycznia działacze lubelskich struktur Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy i Polskiej Partii Pracy, w 209.  rocznicę urodzin księdza Piotra Ściegiennego, odśnieżyli jego grób na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Lipowej w Lublinie i złożyli na nim kwiaty.
Piotr Ściegienny pochodził ze wsi Bilcza na Kielecczyźnie. Był działaczem niepodległościowym i radykalnym przywódcą chłopskim, socjalistą utopijnym. Piastował funkcję wikarego, a później proboszcza w parafiach południowo-zachodniej Lubelszczyzny (Wilkołaz, Chodel). W 1840 roku wydał "Złotą Książeczkę", a następnie "List ojca świętego Grzegorza do rolników, rzemieślników, chłopów, mieszczan, żołnierzy, do lokajów, pisarzów i ekonomów z Rzymu przysłany".
W 1844 roku przygotowywał zbrojne powstanie i organizował konspiracyjny Związek Chłopski na terenie Kielecczyzny, jednak w wyniku zdrady został aresztowany i skazany, za działalność wywrotową i polityczną agitację wśród chłopów, na śmierć, władze kościelne pozbawiły go z kolei funkcji kapłańskich. Wyrok zamieniono mu na zesłanie na Syberię, skąd powrócił po 25 latach i zamieszkał w Lublinie. Przy grobie Piotra Ściegiennego w okresie międzywojennym kończyły się manifestacje robotnicze i pochody z okazji 1 maja.

 
 
 
 
 
 
 
 
Po długiej przerwie tradycja ta została wznowiona w latach 80-tych przez działaczy podziemnej Polskiej Partii Socjalistycznej, a w 1998 roku przez regionalne struktury Unii Pracy i PPS.
Od 3 lat z inicjatywy działaczy PPP, lubelska lewica, składa też wieniec na jego grobie w rocznicę jego urodzin.

Społeczność

Dobry kułak