Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Węgry: Reżim Orbana represjonuje dziennikarzy

indeks.jpg

Zarząd węgierskiej telewizji publicznej zwolnił dwóch dziennikarzy, którzy od dwóch tygodni protestują przeciw upolitycznieniu programów informacyjnych prowadząc głodówkę w namiocie przed budynkiem stacji. Dziennikarze nie zamierzają przerywać protestu.

Zarząd telewizji uzasadnił swoją decyzję antyrządowymi wypowiedziami dziennikarzy, którzy nie szczędzą słów krytyki pod adresem polityków ingerujących w programy publicystyczne i informacyjne. Zdaniem zarządu redaktorzy publicznej telewizji nie mogą ujawniać swoich poglądów, nawet jeśli są sprzeczne z zawartością programów informacyjnych.

Dwóch dziennikarzy protestuje przed gmachem telewizji od 12 grudnia. Balazs Nagy Navarro, który jest szefem telewizyjnych związkowców i redaktorka Aranka Szavuly - rozłożyli namiot na małym trawniku przed jednym z wejść do gmachu telewizji i rozpoczęli głodówkę, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na zagrożenia kontrowersyjnej ustawy medialnej, która pozwala na daleko idącą ingerencję władzy w zawartość materiałów dziennikarskich grożąc grzywnami za "niewyważone politycznie publikacje".

Dziennikarze skarżą się, że pracownicy techniczni telewizji szykanują ich nawet w nocy nadając głośne piosenki i oświetlając ich namiot reflektorami. Zdaniem redaktorów, takie praktyki przypominają represje rządów komunistycznych. Przemarznięci i wycieńczeni dziennikarze nie zamierzają jednak ustępować. Owinięci kocami kontynuują głodówkę odmawiając pomocy lekarskiej.

Społeczność

Sierp i młot