Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Exxon dostanie 255 mln dolarów za nacjonalizację wenezuelskich złóż

Exxon, Wenezuela

Sąd arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlu zasądził 908 mln dolarów odszkodowania ze strony rządu Wenezueli na rzecz firmy Exxon w związku z nacjonalizacją wenezuelskich złóż w 2007 roku.
Państwowy koncern naftowy Petroleos de Venezuela (PDVSA) poinformował, że przyznane odszkodowanie w wysokości ponad 900 mln dolarów trzeba pomniejszyć o kwoty: 300 mln dolarów zamrożonych pieniędzy spółki na amerykańskich kontach, 191 mln dolarów długu Exxon Mobil w związku z wykupem akcji Cerro Negro oraz 160 mln dolarów, które arbitraż daruje spółce pod warunkiem, że należność zostanie wypłacona w ciągu 60 dni.
Kwota jest niższa niż proponowany przez Wenezuelę we wrześniu 1 mld dolarów oraz suma 10 mld dolarów, której domagał się Exxon.
Sprawa Exxonu to jeden z wielu obecnie rozpatrywanych przypadków arbitrażu po tym, jak prezydent Wenezueli Hugo Chavez nakazał nacjonalizację aktywów niektórych firm naftowych, w tym Exxon i Conoco Phillips w 2007 roku.
Decyzja została podjęta przez sąd arbitrażowy w Międzynarodowej Izbie Handlowej (ICC) w Paryżu, która rozpatruje rocznie kilkaset spraw. Zgodnie z zasadami arbitrażu, decyzje ICC są wiążące.

(Na zdjęciu zakłady Exxonu w Pasie Orinoko znacjonalizowane przez Hugona Chaveza)

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna