Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 25 gości.

Stanowisko Polskiej Partii Pracy w sprawie sytuacji w służbie zdrowia w związku z ostatnimi protestami środowisk medycznych

Protest aptekarzy styczeń 2012

Stanowisko Polskiej Partii Pracy  "Sierpień 80" w sprawie sytuacji w służbie zdrowia w związku z ostatnimi protestami środowisk medycznych
   Nowa ustawa refundacyjna jest zła. Zwiększa odpłatność za leki po stronie pacjentów i w rzeczywistości  przerzuca na nich koszty leczenia. W efekcie tych zmian poziom współpłacenia staje się najwyższy w Europie i jednym z najwyższych na świecie. Ustawa zwiększa obowiązek biurokracji po stronie lekarzy.  W efekcie ogranicza ich czas, który poświęcają pacjentom i możliwości leczenia pacjentów.
 
 
   Za sytuację kryzysu odpowiada rząd, który źle przygotował i źle wprowadził kolejną ustawę zdrowotną oraz posłowie rządzącej koalicji, którzy przyjęli bezkrytycznie tą złą ustawę. Haniebne jest przerzucanie przez rząd odpowiedzialności za nieudolność polityczną i ustawodawczą na lekarzy i aptekarzy. To polityka wyszukiwania "kozłów ofiarnych" za "błędy na górze".
   Polska Partia Pracy  "Sierpień 80"  zdecydowanie popiera protest lekarzy uznając go za jedno z najważniejszych wystąpień społecznych ostatnich lat dziejące się w interesie publicznym. Demaskuje demontaż systemów państwa i demoralizację władzy państwowej, która nawet wtedy, gdy tworzy złe rozwiązania, złe prawo, to nie przyznaje się do błędu i wprowadza je na siłę, pod przymusem. Taka władza dla utrzymania swojego wizerunku i swojej dominacji jest w stanie zaryzykować i poświęcić zdrowie a nawet życie ludzi. Tej granicy w demokracji nikomu przekraczać nie wolno.
 
   Protest ten zdaniem Polskiej Partii Pracy  "Sierpień 80" jest wyrazem starcia dwóch wizji medycyny: -     humanistycznej, w której centrum jest pacjent i zespół ludzi działających w oparciu o najnowocześniejszą wiedzę medyczną po to, by mu w chorobie  pomóc, żeby go leczyć i wyleczyć. -           zdehumanizowanej opartej na dyktacie biurokracji i aparacie represji urzędników działających w interesie prywatnych spółek szpitalnych, koncernów farmaceutycznych, firm  ubezpieczeniowych, gdzie nie liczy się chory człowiek, a jedynie wykonywanie procedur medycznych, na których się zarabia. Lekarz i personel medyczny w tej wizji stają się elementem tej biurokratycznej maszyny nastawionej na maksymalizację zysku kosztem zdrowia i życia pacjentów.
 
 
    Zamiast systemu opieki zdrowotnej powstaje polityczny i urzędniczy aparat opresyjny i represyjny, wprowadzający coraz większe oszczędności na diagnostyce, leczeniu i opiece nad chorymi  zarazem coraz wyraźniej ograniczając kompetencje zawodowe lekarzy, pielęgniarek, ratowników by powstałe oszczędności potem roztrwonić i utopić w korupcyjnych kontraktach z powiązanymi z prywatnymi spółkami szpitalnymi, firmami farmaceutycznymi, towarzystwami ubezpieczeniowymi.
 
 
    To nie jest reforma zdrowotna tylko system zawłaszczania pieniędzy przeznaczanych na zdrowie. Za skandaliczną uznajemy wypowiedź Premiera Tuska, który zamiast wyciągnąć konsekwencje wobec swoich nieudolnych urzędników zapowiada wspieranie Rzecznika Praw Pacjenta w karaniu lekarzy. Rzecznik Praw Pacjenta, zamiast karać lekarzy, którzy podobnie jak pacjenci, są ofiarami tego "bubla prawnego" wyprodukowanego przez rząd, powinien w interesie pacjentów, wystąpić z pozwem zbiorowym przeciwko Rządowi i urzędnikom Ministerstwa Zdrowia.

Polska Partia Pracy  "Sierpień 80"                                                                                                                                      
wiceprzewodniczący                        
                                                                                                                  Zbigniew Zdónek
 
http://partiapracy.pl/?skelMod=ModNews&nid=301

Społeczność

LENIN - rocznica