Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 22 gości.

Hiszpania zagraża stabilności Unii Europejskiej

zapatero.jpg

Sytuacja ekonomiczna Hiszpanii może zagrozić stabilności Unii Europejskiej - uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii sprzed dwóch lat. Do niedawna mówiło się, że Hiszpania wyjdzie z kryzysu w roku 2014. Teraz tę granicę przesunięto do 2017 roku.

Sytuacja ekonomiczna Hiszpanii może zatrząść Unią Europejską. To ona, a nie Grecja jest krajem najbardziej zagrażającym stabilności euro - ostrzega w blogu New York Timesa Paul Krugman. Podobnego zdania jest nowojorski profesor Nouriel Roubini - ten sam, który przed laty przewidział kryzys finansowy i globalną recesję.

Obaj ekonomiści twierdzą, że jedynym sposobem na uzdrowienie hiszpańskiej gospodarki są drastyczne cięcia wydatków publicznych i przemyślana polityka podatkowa. Unia Europejska sugeruje zaś, by przedsiębiorstwa obniżyły koszty pracy co zapewne będzie wiązało się z kolejnymi zwolnieniami.

W minionym roku premier Jose Luis Zapatero zapewniał, że najgorszy etap kryzysu Hiszpania ma już za sobą. Tymczasem w styczniu bezrobocie przekroczyło cztery miliony osiągając najwyższy w UE poziom niemal 20%, zadłużenie wewnętrzne wynosi ponad 60 procent, a jeśli przewidywania Unii Europejskiej się sprawdzą, deficyt budżetowy przekroczy w tym roku 10 procent.

Społeczność

BLOOD