Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Trzeci Świat wyzyskuje polskich robotników. Cywilna część Huty Stalowa Wola w rękach chińskiego kapitału

Mao na banknocie 100 yuanów

Jak podaje "Puls Biznesu", we wtorek 10 stycznia w Baranowie Sandomierskim (Podkarpackie) podpisana została umowa sprzedaży części cywilnej Huty Stalowa Wola. Kupcem jest spółka od dłuższego czasu zainteresowana HSW, chiński koncern Guangxi LiuGong Machinery.

Przejęcie HSW jest na razie największą chińską inwestycją w Polsce. Do końca 2010 Chińczycy zainwestowali w Polsce 140 milionów dolarów.

W uroczystości brał udział między innymi ambasador Chin w Polsce Sun Yuxi. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że akronim HSW można odczytać na nowo.

Prezes HSW Krzysztof Trofiniak twierdzi że
wspólny produkt, który będzie wytwarzany w nowej spółce, pozwoli konkurować na największych światowych rynkach

Od dawna myśleliśmy, aby wyrwać się z tej zaściankowości i walczyć o najważniejsze rynki. Pakiet inwestycji, który wnosi LiuGong, da nam dostęp do wielkiego rynku zbytu. Chiński inwestor wnosi też ogromną sieć dystrybutorów, dzięki temu możemy konkurować z największymi producentami. Inwestor wnosi też gamę wyrobów, których nie mamy w naszej ofercie

Natomiast prezes koncernu LiuGong Zeng Guang'an mówił podczas swego wystąpienia, że przejęcie HSW to największa inwestycja chińska w Polsce i zarazem największa zagraniczna inwestycja koncernu.

LiuGong Machinery Poland czyli Huta Stalowa Wola po przejęciu przez Chińczyków będzie produkować spycharki, koparki i ładowarki na rynek rosyjski, amerykański i europejski. Wzmaga się wschodni wiatr i LiuGong Poland stawia żagle" - zaznaczył pod koniec swojego wystąpienia prezes chińskiej spółki.

Liu Gong Machinery zatrudnia ponad 13 tysięcy pracowników na całym świecie i produkuje 60 tysięcy maszyn rocznie. Z 2,1 tysiąca pracowników Huty Stalowa Wola 1,2 tysiąca jest zatrudnionych w jej cywilnej części. Chińczycy mają w planach dziesięciokrotne zwiększenie produkcji do roku 2016, z 300 do około 3 000 maszyn budowlanych rocznie.

Portret użytkownika fancom
 #

Co na to Trzecioświatowi Maoiści? (-:

 
Portret użytkownika Rael
 #

Pewnie nic, bo oni p[ewnie obecne chiny uważają za rewizjonistyczne (zresza słusznie)

Autor w tytule chciał przyironizować i dokuczyć tzecioświatowcom, ale troche średnio to wyszło :P

 
Portret użytkownika Bandiera Rossa
 #

Lech Wałęsa - obiecując w Polsce drugą Japonię - "trochę" się pomylił - najwyraźniej kapitalistom i kierowanemu przez nich rządowi marzą się drugie Chiny. Mówił o tym zresztą Jarosław Kaczyński, a prezydent Komorowski, gdy jechał do Chin, na pytanie dziennikarza o prawa człowieka cynicznie odparł, że "są ważne".
Jestem też ciekaw, czy chiński koncern będzie wymagać od robotników i pracowników podpisywania obietnicy, że nie popełnią samobójstwa? Z tego, co wiem, to w chińskich i w ogóle azjatyckich kapitalistycznych firmach samobójstwa są - by tak rzec - pewnym problemem. Godne odnotowania jest też to, że od 1989 roku, czyli od wprowadzenia kapitalizmu w Polsce, aż do roku 2011 przybyło nam ponad milion osób, które leczą się psychiatrycznie. Mam wrażenie, że pacjentów - wraz z chińskimi inwestycjami i nowymi neoliberalnymi pomysłami na gospodarkę - będzie przybywać.

 
Portret użytkownika uno
 #

Dokuczenie wyszło dobrze

Doktryna trzecioświatowych przygłupów mówi, że tzw. I świat wyzyskuje tzw. trzeci świat a robotnik w pierwszym świecie jest "nad-płacony". Teraz firmy - państwowe i prywatne - z największych krajów trzeciego świata: Chin, Indii, Brazylii ale również np. Indonezji wykupują na potęgę firmy w tzw. pierwszym świecie (w USA i Europie). Po co? Żeby nadpłacać pierwszo-światowych robotników?

W świetle faktów cała ta trzecioświatowa teoryjka wali się w gruzy i nie ma tu znaczenia kogo oni uważają za rewizjonistę (wszystkich oprócz siebie). Tu chodzi o zrozumienie kwestii wyzysku w kapitalizmie. Rzeczywistość dowodzi, że kapitalista zawłaszcza wartość dodatkową zarówno w pierwszym jak i w trzecim świecie.

 

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna