Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 40 gości.

Sosnowiec: Będzie strajk w fabryce Bitron?

Sosnowiec - fabryka Bitron Poland

Znacząca większość pracowników (89%) produkującej podzespoły dla branży motoryzacyjnej i AGD sosnowieckiej fabryki Bitron Poland opowiedziała się za srrajkiem
Na 629 pracowników uprawnionych do głosowania w referendum wzięło udział 360, z których 319 zagłosowało za strajkiem. Frekwencja wyniosła przeszło 57%, więc referendum jest ważne i wiążące.

Jak stwierdziła Izabela Będkowska przewodnicząca zakładowej "Solidarności" Ludzie wiedzą, jak istotne było to głosowanie i wiedzą, że to oni decydują o tym, jakie działania będziemy podejmować. Mam nadzieję, że ten wynik da do myślenia również pracodawcy

Od 23 stycznia, a więc już przeszło dwa tygodnie w Bitronie trwa spór zbiorowy spowodowany przez redukcje zatrudnienia. Na razie w zatrudniającym około 1000 osób zakładzie (głównie kobiet, w tym 400 z firm zewnętrznych) wypowiedzenia otrzymało 14 osób. Związkowcy obawiają się że włoski właściciel firmy może zwolnić nawet stu kilkudziesięciu z nich.

W kwietniu zeszłego roku pracownicy Bitronu zorganizowali pikietę przed zakładem przeciwko złym warunkom pracy. Większość z nich zatrudniona jest na umowy na czas określony co oznacza że pracodawca może ich zwolnić bez żadnych konsekwencji.

Społeczność

SIERP i MŁOT