Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Grecja: Premier oszczędza na czołgi i okręty podwodne. Kolejna fala "pakietu oszczędnościowego". Trwa dwudniowy strajk generalny.

Grecja 10.02.2012 demonstracja PAME podczas strajku generalnego w Atenach

Grecki rząd przyjął w piątek wieczorem projekt nowego "programu oszczędności" opiewającego na sumę 130 miliardów euro. Premier Lukas Papademos, wbrew opiniom własnego społeczeństwa a nawet swoich ministrów jest zdeterminowany, aby prowadzić dalszą politykę cięć, reprezentując lobby niemieckich bankierów oraz koncernów zbrojeniowych, które już zacierają ręce na nowe kontrakty. Do Grecji mają trafić m.in. 2 nowe okręty podwodne, 60 myśliwców oraz czołgi Leopard. Za same tylko czołgi Grecja zapłaci 1,7 miliarda Euro.

Projekt został przyjęty po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, bowiem 6 ministrów złożyło rezygnację. Został on jednak przepchnięty. Cięcia doprowadzą do likwidacji 150 tysięcy miejsc pracy co znacznie powiększy i tak już jedno z największych w UE 19-procentowe bezrobocie. Płaca minimalna w sektorze prywatnym zostanie obniżona o 32% a w publicznym o 22%, do poziomu 590 euro miesięcznie brutto. Obniżone zostały także emerytury, o 15%. Wśród przeciwników drakońskich cięć znalazł się obecnie dawny ich orędownik, były premier Jeorios Papandreu.

W piątek w Atenach demonstrowało kilkanaście tysięcy osób. Przedstawiciele PAME okupowali budynek Ministerstwa Pracy domagając się ustąpienia rządzącej koalicji "Czarnego Frontu" (PASOK, ND, LAOS) oraz natychmiastowego rozpisania wyborów.

Społeczność

Lenin 666