Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Kaczyński: pakt fiskalny to świadoma działalność na szkodę państwa

images.jpeg

Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że premier podpisując pakt fiskalny działał świadomie na szkodę polskiego państwa i przyłożył rękę do tego, że Unia Europejska w dotychczasowym kształcie się rozpada.
Pakt fiskalny jest umową międzynarodową, która jest sprzeczna z prawem UE w wielu punktach.- Mówił prezes PiS na sobotniej konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wezwał też do respektowania konstytucji i wyraził zdanie, że polski rząd uczestniczy w procesie rozmontowywania UE.
Wypowiedź odnosiła się do podpisanego przez polski rząd w piątek w Brukseli nowego traktatu międzyrządowego, zwanego paktem fiskalnym. Wymusza on więcej dyscypliny w finansach publicznych, ustanawiając nowe, automatyczne sankcje.
Zdaniem eksperta CES Piotra Kaczyńskiego nowy traktat fiskalny to wyłącznie bat i ani jednej marchweki. Uważa on, że traktat wymusza cięcia wydatków socjalnych i wskazuje na  problemy, które mogą wystąpić przy jego ratyfikacji oraz na to, że kraje będą musiały zmienić konstytucję, aby wprowadzić nowe przepisy prawa międzynarodowego, nową "złotą" regułę wydatkową, wg której roczny deficyt strukturalny nie mógłby przekroczyć 0,5 proc. nominalnego PKB.

Portret użytkownika siete
 #

Pakt fiskalny z pewnością nie leży w interesie zarówno polskiej, jak i europejskiej klasy robotniczej. Wymusza cięcia wydatków socjalnych i z pewnością poszerzy obszary biedy. Z danych europejskich organizacji związkowych wynika, że na krawędzi ubóstwa znajduje się już ponad 115 mln obywateli Unii. Nie robi się nic, by to zmienić, nie ratuje się produkcji, miejsc pracy, nie udaremnia się operacji spekulacyjnych.
Zdaniem ekspertów nie ma też żadnych dowodów na to, by ograniczanie deficytu dawało jakiekolwiek korzystne dla gospodarki efekty; przeciwnie - aby pobudzić gospodarkę i tym samym tworzyć miejsca pracy należałoby nieznacznie deficyt zwiększać.
Mam też poważne wątpliwości, na ile pakt jest zgodny z konstytucją RP i UE.

 

Społeczność

1917 rev