Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Ważni oficerowie uciekają z Syrii

wojsko22.jpg

Turecka Państwowa Telewizja informuje, że z Syrii uciekło 234 emigrantów, w tym dwaj generałowie i pułkownik. Od środy jest to w sumie 335 Syryjczyków - informują tureckie służby zarządzania kryzysowego. Nie potwierdzają natomiast informacji, aby wśród uciekinierów byli wysokiej rangi wojskowi. Obecnie w tureckich obozach uchodźców znajduje się 12 tysięcy Syryjczyków.
Od kilku miesięcy niskiej rangi wojskowi dezerterują z wojska i przyłączają się do Wolnej Armii Syryjskiej walczącej z reżimem Baszara el-Asada. Najwyższy rangą wojskowy, który porzucił armię był jak do tej pory gen. Mustafa Ahmad al-Szejk. W styczniu uciekł on do Turcji.
Z kolei najwyższy rangą członek władz syryjskich jest wiceminister ds. ropy naftowej i bogactw naturalnych Abdo Hussameddin, który również przeszedł do opozycji.
We wrześniu prokurator generalny jednej z prowincji - Hama Adnan Mohammad al-Bakkur - ogłosił swoją rezygnację ze stanowiska. Od tamtej pory słuch o nim zaginął, a obecna władza uważa, że został on porwany i przetrzymywany przez uzbrojonych napastników.
Rewolta w Syrii trwa już blisko rok i pochłonęła co najmniej 7500 ludzi, w tym głównie cywili podczas starć ze służbami obecnego reżimu.

Portret użytkownika CzerwoneMazowsze
 #

Na temat sytuacji w Syrii polecam Raport Szefa Misji Obserwacyjnej Ligii Arabskiej w Syrii obejmujący okres od 24
grudnia 2011 do 18 stycznia 2012. Raport jest dość obszerny i wygląda na rzetelny. Wyłania się z niego zupełnie inny obraz niż ten serwowany w mediach. Przede wszystkim nie ma w nim obarczania odpowiedzialnością za stosowanie przemocy tylko jednej strony. Poniżej wklejam niewielki fragment - jako próbkę. Większa część dostępna pod adresem:
http://www.geopolityka.org/syria-2012/1362-raport-ligii-panstw-arabskich...

"27. W Homs, Idlib i Hama członkowie Misji obserwacyjnej byli świadkami aktów przemocy, którymi dotknięte zostały siły Rządu i ludność cywilna. W ich wyniku wiele osób zostało rannych, a kilka poniosło śmieć. Przykłady tych aktów przemocy to bombardowanie autobusu przewożącego ludność cywilną, w tym kobiety i dzieci, w wyniku, którego zginęło ośmiu pasażerów oraz zbombardowanie pociągu transportującego olei napędowy. Podczas innego incydentu w Homs został wysadzony w powietrze autobus - zginęli dwaj policjanci. Zbombardowano także rurociąg paliwowy i niewielkie mosty.

28. Misja zanotowała, że nieraz strony konfliktu podnosiły fałszywy alarm donosząc, że doszło do eksplozji lub, że dopuszczono się aktów przemocy. Kiedy obserwatorzy docierali do tych miejsc, z których został nadany alarm, często okazywało się, że był on bezpodstawny.

29. Ponadto Misja zanotowała, że według zespołów terenowych media niejednokrotnie wyolbrzymiały skutki incydentów i liczbę ofiar poległych podczas tych incydentów lub protestów."

 

Społeczność

CAPITALIST