Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Afganistan: NATO planuje ofensywę przeciwko Talibom

2010212231238293734_5.jpg

Jak donosi Portal Spraw Zagranicznych, kilka tysięcy żołnierzy NATO i afgańskich sił rządowych skoncentrowało się w rejonie miasta Mardża by rozpocząć ofensywę przeciwko znajdującym się w okolicy oddziałom Talibów.

Jak twierdzi amerykańskie dowództwo wśród ludności cywilnej kolportowano wezwanie do opuszczenia domów w związku z planowanymi działaniami wojennymi. Ma być to największa operacja wojskowa w kraju od zajęcia Kabulu w 2001 roku.

80-cio tysięczne miasto Mardża jest prawie całkowicie opanowane przez Talibów. Do tej pory na wezwanie Amerykanów do opuszczenia miasto zareagowało jedynie 500 rodzin.

Wg. szacunków amerykańskiego wywiadu Talibowie dysponują w mieście siłami liczącymi od 800 do 1 tysiąca partyzantów. CIA szacuje że wśród z nich znajduje się około 100 bojowników z krajów arabskich.

Qari Yousef, rzecznik Talibów operujących na południu kraju, w rozmowie z telewizją Al-Jazeera, stwierdził że miasto bombardowane jest już od przeszło tygodnia. Jest też otoczone pierścieniem wojsk NATO i rządu Hamida Karzaja.

Społeczność

jednolity front