Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 102 gości.

Słowacja: lewicowy premier podwyższy podatki dla sektora bankowego i instytucji finansowych

images.jpeg

"Musimy podwyższyć podatek bankowy. Jeśli nie zwiększymy podatku, alternatywą jest podwyżka 20-procentowej stawki vat do 24-25 proc." - oświadczył szef słowackiej lewicy i przyszły premier, Robert Fico.
Specjalny podatek, który płacą działające na Słowacji instytucje finansowe, wynosi od początku 2012 roku 0,4 proc. i należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Fico zapowiada, że wzrośnie on do 0,6-0,7 proc.
Lewicowy SMER wygrał wybory parlamentarne 10 marca, zdobywając jako pierwsza partia w historii Słowacji ponad połowę mandatów. W 150-miejscowej Radzie Narodowej ma zasiąść 83 jego przedstawicieli.
Socjaldemokraci już przed wyborami zapowiadali podwyżkę podatku bankowego. Teraz Fico ten zamiar potwierdził. "Jeśli ktoś chwali się miliardowymi zyskami, raczej tego tak nie zostawię" - powiedział.
Robert Fico chce też wprowadzić zmiany w przyznawaniu zasiłków. Będą one zależeć od sytuacji materialnej osób, które je pobierają: "Pytanie brzmi, czy ten, kto ma dochód 2500 euro, powinien pobierać takie same zasiłki, jak ten, kto zarabia tylko 500 euro " - mówił w poniedziałek.

Portret użytkownika siete
 #

Jeśli mnie pamięć nie zawodzi - w polskich realiach prawica i liberałowie zadecydowali tak: Zyta Gilowska, minister finansów w rządzie PiS, obniżyła podatki najlepiej zarabiającym o 10 proc. Po wyborach wygranych przez PO Tusk - tłumacząc się trudnymi finansami - podwyższył podatek vat o 2 proc., co wpłynęło na podwyżkę cen żywności. Podatku dla najbogatszych bynajmniej nie podniósł, nie mówiąc o obciążaniu banków - gdy wysunięto taki pomysł, tłumaczył się, że nie będzie "łupił" banków. Teraz - w celu ratowania budżetu - planowane jest podwyższenie wieku emerytalnego.
A Fico udowadnia, że można inaczej.

 
Portret użytkownika MARCIN
 #

Nawet system pomocy społecznej jak się chce można uszczelnić tak aby bogaci na lewe papierki nie wyłudzali zasiłków,zapomóg itp.W Polsce obowiązuje liberalna zasada biednemu wędke bogatemu rybe wystarczy popatrzeć jakimi samochodami podjeżdżają "biedni" bogaci pod ośrodki pomocy społecznej po zapomogi.Teraz już wiadomo dlaczego w Europie bardzo popularne jest powiedzenie "głupi jak polski ekonomista."

 

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna