Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Tomasz Sobieraj: Nowe piramidy finansowe

Piramida finansowa

 
Piramida finansowe były jednym z najbardziej prostych a zarazem skutecznych metod na wyłudzanie pieniędzy w XX i XXI wieku. Podstawową ich ideą jest fakt że wprowadzane do tego systemu pieniądze pochodzą głownie od nowych członków. Na piramidzie finansowej zyskują tylko osoby, które znajdują się u jej szczytu, większość uczestników piramidy na niej traci. W niektórych przypadkach osoby organizujące system miały powierzone pieniądze inwestować lub też całość obrotu miała pochodzić ze sprzedaży towarów lub usług (np. kursów lub e-booków) które nowy członek musiał wykupić. W takiej formie piramidy zostały prawnie zabronione i ich tworzenie jest czynem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
 
Jednak dzięki wykorzystaniu jako elementu wprowadzające pieniądze w system darowizny udało się sprytnym szarlatanom obejść przepisy- podobnie jak kilka lat wczesniej stosując sprzedaż dostepnych darmowo dostepnych poradników lub fikcyjnych szkoleń. Zasada jest identyczna jak w przypadku klasycznej piramidy- w założeniu wpłacasz darowiznę jednej osobie (najprawdopodobniej organizatorom- bowiem sposób przydzielania darczyńców jest niejasny), natomiast tobie wpłaca dużo osób ("pod nimi" jest jeszcze więcej osób ale o tym nie wspomina się w ogóle). Dodatkowo organizatorzy systemu pobierają prowizję i/lub opłaty rejestracyjne. Oczywiście drobnym druczkiem opisane jest że "(...) zdaję sobie sprawę, że mogę nie otrzymać żadnej darowizny i zostać jedynie darczyńcą (...)" .
 
Obecnie w internecie istnieją dwa polskojęzyczne serwisy będące zakamuflowanymi piramidami oba z nich kuszą prostym zyskiem i pięknymi opisami. Ciekawy zwłaszcza jest marketing jednego z nich : reklamują się jako program społecznościowy a w opisach szafują mistycznymi zwrotami: "W Systemie BHC wykorzystano połączenie fraktala ze schematem heksagonalnym (...) którego przykładem jest plaster miodu, płatki śniegu, kryształ górski, itd...Ten naturalny model nie tylko symbolicznie obrazuje obfitość, rozwój i harmonię, jaką rokuje nasz program." W dodatku całość prezentowana jest jako działalność pro-społeczna- lecz zyski nie trafiają do żadnej fundacji (ta jest "w planach") lecz do zwykłej firmy (idąc taką logiką każdy producent samochodów jest  np. "prorodzinny"). Cały marketingowy szum nie zmienia to faktu że rzeczywistym celem jest wyciągniecie pieniędzy od naiwnych ludzi.

Portret użytkownika Lord Dragon
 #

Ja myślę że więcej jest tego typu oszukaństw w Internecie, tylko to się teraz nazywa "marketing wielopoziomowy", w istocie jest to to samo co piramida tylko tam się wprowadza obrót towarem (najczęściej perfumami) żeby nadać temu legalności w świetle przepisów prawa. U mnie po mieście chodzą jak smród po gaciach tacy głupcy i nagabują przechodniów. Mnie jedna rzecz zastanawia, mianowicie skoro ci ludzie umieją posiąść sztukę manipulacji to czemu nie widzą tego że są wykorzystywani? Oni dostaną jedynie ochłapy, wszystkie zyski pójdą na samą górę piramidy.

 

Społeczność

Dobry kułak