Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Francja: Sarkozy i Hollande idą łeb w łeb. Dobre notowania Melenchona, kandydata Frontu Lewicy

Melanchon - kandydat Frontu Lewicy w wyborach prezydenckich we Francji 2012

Jak wynika z sondaży przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia, najprawdopodobniejszym wynikiem I tury wyborów jaka będzie miała miejsce 22 kwietnia będzie reelekcja obecnie urzędującego, centroprawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, który w sondażach uzyskuje poparcie wahające się między 27% a 30%. Tuż za nim plasuje się kandydat centrolewicowej Partii Socjalistycznej Francois Hollande z poparciem w granicach 26-29%. Warto zauważyć że Hollande pozostaje we wszystkich sondażach o 0,5-1% za Sarkozym. Jeśli wybory odbyłyby się dziś, do drugiej tury przeszliby Sarkozy i Hollande.

Trzecie miejsce w sondażach zajmuje kandydatka skrajnie prawicowego, nacjonalistycznego i antyimigranckiego Frontu Narodowego Marine Le Pen, córka założyciela i długoletniego lidera tej partii, Jean Marie Le Pena. W wyborach prezydenckich 10 lat temu Le Pen odniósł historyczny sukces przechodząc do drugiej tury. Poparcie dla Marine Le Pen oscyluje między 13 a 16,5%.

Tuż za nią, na czwartej pozycji plasuje się nowa gwiazda francuskiej lewicy, Jean Luc Melenchon, kandydat utworzonej z udziałem Francuskiej Partii Komunistycznej i Partii Lewicy Frontu Lewicy. Poparcie Melenchona oscyluje między 11 a 15 % z lekką tendencją wzrostową.

Pozostali kandydaci pozostają daleko w tyle za czołową czwórką. Centrowy kandydat Francois Bayrou, przedstawiciel Ruchu Demokratycznego utrzymuje poparcie w granicach 9%. Nr 6 jest Eva Joly, kandydatka partii Zielonych z poparciem między 2 a 3% natomiast trzy ostatnie miejsca przypadły m.in. dwóm kandydatom trockistowskim - antykapitaliście, sympatycznego proletariuszowi Philippe'owi Poutou wystawionemu przez Nową Partię Antykapitalistyczną i komunistce Nathalie Arthaud wystawionej przez Walkę Robotniczą (Lutte Ouvriere).

Wśród kandydatów znalazł się także lider związanego z lobby kapitału przemysłowego faszystowskiego Ruchu LaRouche'a, Jacques Cheminade

Poparcie dla każdego z trzech ostatnich kandydatów w żadnym z sondaży nie przekracza jednego procenta ankietowanych.

TABELA Z WYNIKAMI SONDAŻY:

Społeczność

UPA