Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Sudan: Starcia między północą a południem

South Sudan.png

Jak donosi francuski dziennik "Le Monde" od kilku dni trwają ciężkie starcia pomiędzy armią Sudanu Północnego a Sudanu Południowego na spornych terytoriach stanu Kordofan. Walki rozpoczęły się po tym jak wojska Sudanu Południowego zajęły miasto Heglig i pola naftowe przy terenach granicznych. Wówczas Sudan Północny odwołał swoich delegatów na spotkanie Unii Afrykańskiej którzy prowadzili rozmowy z Sudanem Południowym i wysłał wojsko na tereny przygraniczne.
 
Sudan Południowy twierdzi że jego działania są reakcją na bombardowania jego terytorium przez lotnictwo Sudanu Północnego. W tej chwili Południe kontroluje większość pól naftowych należących do Północy. 
 
Parlamenty obydwu krajów wezwały obywateli do walki. Sudan Północny ogłosił powszechną mobilizację na podstawie dekretu prezydenta o organizacji obozów wojskowych na terenie całego kraju.
 
Sudan Południowy kontroluje 3/4 rezerw należących wcześniej do jednego państwa Sudan, jedyne pola naftowe jakie należały do północy to pola w okolicy miasta Heglig które okupuje Południe.

Społeczność

LENIN - rocznica