Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Brytyjski imperializm w natarciu. Falklandzka ropa przyczyną zaostrzenia stosunków z Argentyną

falklandy.jpg.jpeg

Mimo protestów argentyńskiego rządu pierwsza brytyjska platforma wydobywcza "Ocean Guardian" dotarła do punktu przeznaczenia w rejon Falklandów na południowym Atlantyku i przygotowuje się do rozpoczęcia wierceń - podała w sobotę telewizja Channel 4.

Platformę przeciągnięto holownikami ze Szkocji, co zajęło trzy miesiące. Według dziennika "Daily Mail" wiercenia mają się zacząć już w niedzielę.

Argentyna twierdzi, że Falklandy są częścią jej terytorium i nazywa je Malwinami. Oba kraje stoczyły ze sobą wojnę o Falklandy w 1982 r., która zakończyła się klęską Argentyńczyków. Falklandy mają status samorządnej zamorskiej posiadłości korony brytyjskiej.

Władze w Buenos Aires nałożyły na statki płynące w rejon Falklandów obowiązek uprzedniego uzyskania pozwolenia na przepłynięcie przez argentyńskie wody terytorialne. Skutkiem tej decyzji było zablokowanie dostawy rur na Falklandy, które miały być wykorzystane przez Brytyjczyków do budowy rurociągu.

W najbliższych dniach rząd Argentyny zamierza zaprotestować na forum ONZ przeciwko rozpoczęciu eksploatacji ropy przez Brytyjczyków i chce, by organizacja interweniowała w tej sprawi

Będące przedmiotem zainteresowania Brytyjczyków szacowane na 60 miliardów baryłek złoża ropy naftowej zostały odkryte kilka lat temu.

Społeczność

jednolity front