Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 103 gości.

Afganistan: próba samobójstwa polskiego żołnierza

images.jpeg

(nie)Nasz Dziennik informuje o próbie popełnienia samobójstwa, podjętej przez polskiego żołnierza, przebywającego na "misji" w Afganistanie. W nocy z soboty na niedzielę na terenie bazy Wulkan ciężko ranny został polski żołnierz X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Z informacji żołnierzy z bazy w Ghazni, oddalonej 3 km od bazy Wulkan,  wynika, że była to próba samobójstwa: "Przyłożył sobie wista, czyli broń krótką, pod brodę i wystrzelił. Jego stan jest ciężki" - powiedział jeden z żołnierzy bazy w Ghazni.
Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych twierdzi jednak, że żołnierz postrzelił się, bo nieostrożnie posługiwał się bronią. Okazało się też, że żołnierze polscy przebywający w Afganistanie spożywają alkohol - stwierdziła to Żandarmeria Wojskowa po przybyciu na miejsce incydentu. Podpułkownik Mirosław Ochyra, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych twierdzi jednak, że nie było żadnej próby popełnienia samobójstwa, ani że nikogo nie przyłapano na spożywaniu alkoholu.
Pułkownik twierdzi, że żołnierz zranił się przypadkowo, nieostrożnie obchodząc się z bronią, a ściślej - odkładając ją, w co raczej trudno uwierzyć, zważywszy na to, że żołnierz postrzelił się w brodę.
Podczas tzw. "pokojowej misji w Afganistanie" zginęło 36 polskich żołnierzy. Koszty "misji" nie są podawane do publicznej wiadomości, jednak niezależne źródła internetowe mówią, że tylko w latach 2002-2008 wyniosły 780 mln zł. Do końca 2010 r. kwota miała urosnąć do ponad 2 mld zł. Koszt samych zniszczonych 20 "Rosomaków" to 240 mln zł.
Z oficjalnych danych ONZ wynika, że wyniku braku podstawowych środków do życia w Afganistanie od początku inwazji zmarło 3,7 miliona osób. Według  tych samych danych, w latach po inwazji zmarło 2,6 miliona dzieci poniżej piątego roku życia. Wedle danych UNICEF  90 proc. z nich umiera w wyniku braku podstawowych środków do życia. Roczna śmiertelność w tej grupie wiekowej wynosi 7 proc.
UNICEF podaje też, że 1,8 proc. kobiet afgańskich umiera przy porodzie.
Zgodnie z danymi ONZ w wyniku działań zbrojnych w Afganistanie śmierć poniosło 1,2 miliona osób.

Społeczność

che rebel