Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Lewicowiec nowym premierem Rumunii

Victor Ponta.jpg

Lider opozycyjnej partii socjaldemokratycznej Victor Ponta, został desygnowany na premiera Rumunii. Zastąpi on Mihaia Ungureanu, którego centroprawicowy gabinet upadł po dwóch miesiącach funkcjonowania.

Rumuński parlament uchwalił dziś wotum nieufności dla rządu Ungureanu. Wniosek lewicowej opozycji poparło 235 posłów. To o czterech więcej niż większość potrzebna do przegłosowania wotum.

Po głosowaniu prezydent Rumunii desygnował Pontę na premiera, był to jedyna kandydatura, którą poparły ugrupowania z Unii Społeczno-Liberalnej.

Victor Ponta ma 39 lat. Politykiem został w 2001 roku, wcześniej pełnił funkcję prokuratora. Od 2010 roku stoi na czele socjaldemokratów. Dwukrotnie pełnił funkcje ministerialne. Jest określany jako polityk o poglądach skrajnie lewicowych. Wielokrotnie dawał wyraz swemu podziwowi dla Che Guevary.

Sprzeciwiał się też prywatyzacji, twierdząc, że Rumunia nie powinna być traktowana przez koncerny międzynarodowe jak "kolonia". Ostatnio jednak zapowiedział, że jako premier dotrzyma porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które zakłada liczne wyrzeczenia, między innymi redukcję wynagrodzeń i podniesienie podatków. To właśnie z powodu wprowadzania tych rozwiązań upadł rząd Ungareanu, a także poprzedni gabinet Emila Boka. Victor Ponta ma 10 dni na utworzenie rządu i zyskanie dla niego poparcia w parlamencie.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

front