Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Aleka Papariga: Oświadczenie sekretarz generalnej KC KKE w sprawie wyników wyborów parlamentarnych z 6 maja 2012 roku

KKE wiec maj 2012

 
Aleka Papariga: Oświadczenie sekretarz generalnej KC KKE w sprawie wyników wyborów parlamentarnych z 6 maja 2012 roku

Niniejszy tekst ukazał się oryginalnie na stronie KKE pod adresem: http://inter.kke.gr/News/news2012/2012-05-07-ekloges

Wyniki wyborów zdecydowanie pokazują nieodwracalną zmianę sceny politycznej, którą znamy, przerwanie rotacji dwóch partii, PASOK i ND. Wchodzimy w fazę przejściową, gdzie będą miały miejsce próby stworzenia nowych formacji, nowych postaci o centroprawicowej orientacji lub w oparciu o nową socjaldemokrację, której trzonem będzie SYRIZA, w celu zapobieżeniu rosnącemu radykalizmowi ludu, który popchnąłby wszystko w kierunku autentycznego obalenia [kapitalizmu] w interesie ludu. Będą miały miejsce próby stworzenia rządu po tych lub następnych wyborach, rządu utworzonego ze wszystkich partii lub rządu jedności narodowej, lub rządu koalicyjnego, którego celem byłoby właśnie zapobieżenie utworzeniu nurtu większości walczącego o zmiany.
 
 
Zwracamy się do członków partii, członków KNE, przyjaciół, zwolenników, wyborców, ludzi współpracujących z partią, do wszystkich, którzy byli z nami na froncie ruchu oraz w bitwie wyborczej i wzywamy was, abyście byli na froncie walk w najbliższych dniach, ponieważ mamy tak pilne, poważne kwestie w toku, jak układy zbiorowe, ochrona bezrobotnych, bankructwo funduszy ubezpieczeń społecznych, nowe środki [oszczędnościowe] warte do 11,5-14,5 mld euro, które pokryje ze swoich kieszeni lud. Nie możemy marnować czasu. Lud nie może marnować czasu.
 
 
Zachęcamy zwłaszcza wyborców PASOK i ND, tych należących do klasy robotniczej i innych warstw ludowych, aby również pojawili się na linii frontu razem z nami i innymi bojownikami, w walkach, w zakładach pracy, w szkołach i na uniwersytetach, w dzielnicach [neighbourhoods] ludowych. To oni muszą nadać nowy pęd i masowy charakter walce. Wzywamy, aby lud nie dał się zwieść próbom zamaskowania systemu politycznego, który się utworzy w najbliższych dniach i miesiącach. Wyniki wyborów, pomimo tego, że wyniki były rozrzucone w obie strony – na lewo i prawo, obiektywnie pokazują pozytywną tendencję: świadomość ludowa dojrzała lub dojrzewa do radykalnych zmian, ruch na rzecz rzeczywistego obalenia [kapitalizmu] będzie dojrzewał i ruch ten [w swych postulatach] nie będzie odbiegał, nie będzie w opozycji do propozycji KKE w sprawie bieżących problemów, [propozycji] na rzecz robotników i władzy ludowej.
 
 
Uznajemy za ważny, pozytywny, a równocześnie stanowiący wspaniałe dziedzictwo dla następnego okresu, fakt, że samodzielnie stawiliśmy czoła wszystkim siłom proeuropejskim, pro unijnym, niezależnie od ich pozycji w sprawie memorandum, fakt, że walczyliśmy, aby promować naszą własną alternatywną propozycję, która odpowiada na i zaspokaja potrzeby ludu. Uważamy, że ta propozycja stanowi ważne dziedzictwo dla ludu i oczywiście nada nowego pędu walkom ludowym. Czujemy, że nasze poczucie odpowiedzialności i roli w stosunku do ludu i jego problemów muszą ulec wzmocnieniu i wierzymy, właściwie jesteśmy pewni, że pozostaniemy niezastąpioną siłą broniącą interesów ludu.
 
 
W sprawie wyniku wyborczego KKE: oczywiście KC opublikuje kompleksową ocenę po przestudiowaniu ogólnych rezultatów oraz tendencji wyborczych w poszczególnych regionach, aby wyciągnąć pełniejsze wnioski. Ale możemy powiedzieć, że KKE pokonała przeszkody z obu stron. Z jednej strony mieliśmy gniew, sprzeciw, oburzenie, które były całkowicie uzasadnione, ale których nie skupiono wokół żadnego celu, a z drugiej strony mieliśmy złudzenia. Jak w tej chwili pokazują wyniki KKE zanotowała niewielki wzrost. Oczywiście wolelibyśmy wyższy. Mimo to muszę powiedzieć, że KC i partia jako całość nie miały złudzeń, że liczba głosów na KKE wzrośnie wykładniczo, ponieważ wynik KKE w wyborach jest przede wszystkim związany nie tylko z walczącym ruchem ludowym, ale również stworzeniem potężnego nurtu większościowego, który wolny byłby od wiadomych dylematów, a także od odnowionych złudzeń.
 
 
KKE publicznie i od dawna, przed wyborami i bez wahania dała do zrozumienia, jakie stanowisko zajmie wobec jakiegokolwiek rządu, który wyłoniłby się z wyborów, centroprawicowego, centrolewicowego lub „lewicowego”, jak się go przedstawiało, albo w przypadku rządu jedności narodowej lub rządu wszystkich partii jak się obecnie proponuje.
 
Wyjaśniamy nasze stanowisko: oczywiście jesteśmy pewni, że ani PASOK, ani ND nie złożą nam propozycji współpracy. Dobrze zdają sobie sprawę z głęboko dzielących nas różnic. Ale chcielibyśmy odpowiedzieć na propozycję SYRIZY powtórzoną po wyborach, w sprawie lewicowego rządu. Odpowiemy jasno bez przywoływania oczywistego faktu, że liczba głosów i miejsc jest niewystarczająca. Może SYRIZA uważa, że jest wystarczająca i będzie starała się o poparcie parlamentarzystów wszystkich innych partii. Wyjaśniamy nasze stanowisko: odmawiamy współpracy, ponieważ w ostatecznym rozrachunku nie doszliśmy do tego odmownego stanowiska na podstawie naszych wysokich lub niskich oczekiwań w sprawie wyników wyborów.
 
Słyszeliśmy, że przewodniczący SYRIZY poprosi o spotkanie i zorganizuje prywatne dyskusje w sprawie programu rządu koalicyjnego. Logicznym jest, że kto złoży ofertę rządu koalicyjnego, powinien był przed wyborami szczegółowo powiedzieć, co będzie robić w czerwcu, lipcu, w związku z konkretnymi zagadnieniami itd., zamiast rzucać ogólnikowe hasła i ogólnikowo potępić memorandum. Lub przynajmniej powinien być gotowy na to teraz. Czego dokładnie chcą? Słyszeliśmy tylko o jakiś świadczeniach, które mają być zapewnione i o tym podobnych.
 
Jednak rząd, niezależnie od jego składu, musi mieć do czynienia z szerokim wachlarzem problemów. Nie powinien jedynie potępiać memorandum, ale też zwrócić ludowi zdobycze zabrane przez memorandum – ponieważ większość zdobyczy utracono przed memorandum – jak również stracone po memorandum. Rząd musi radzić sobie ze wszystkim, nie tylko z zasiłkami dla bezrobotnych, o których wspominano. Musi radzić sobie z kwestiami gospodarczymi, z postawą grup biznesowych wobec klasy robotniczej, listą prywatyzacji dokonanych w poprzednich latach. Musi zająć się kwestiami polityki zagranicznej, takimi jak nasze ogólne zobowiązania wynikając z [członkostwa w] UE, NATO, z strategicznego sojuszu z USA. Nie istnieje rząd, który drze umowy, abstrahuje o polityce i ogłasza pakiet rozwiązań tylko na następny dzień.
 
 
Aby zgodzić się na taki rząd KKE musiałoby dokonać zwrotu o 180 stopni, salta, a nie jedynie niewielkiego odwrotu, małego skrętu. Musiałaby się zmienić nie do poznania. A przede wszystkim musiałaby zawrzeć kompromisy nie do zaakceptowania nie mające niczego wspólnego z potrzebami ludu. Może lud nie jest zainteresowany utrzymaniem czystości ideologicznej różnych partii, ale partia, która przez te wszystkie lata, od momentu założenia, była w pierwszej linii walki, nie chce zmienić swojego stanowiska tylko po to, aby zdobyć kilka tek ministerialnych. Lud nie potrzebuje takiej KKE.
 
 
Ateny, 06.05.2012
 

Biuro Prasowe KC KKE

Portret użytkownika tres
 #

Więcej oświadczeń KKE w sprawie propozycji SYRIZY na utworzenie rządu oraz dynamicznie zmieniającej się sytuacji w Grecji (która najprawdopodobniej zakończy się powtórzeniem wyborów).

http://inter.kke.gr/News/news2012/2012-05-010-info/

http://inter.kke.gr/News/news2012/2012-05-09-aristeri-kyvernisi

 
Portret użytkownika uno
 #

To jest sekciarskie bicie piany.
KKE, pomimo spektakularnych akcji nic nie zyskała na buncie społecznym. Głosy niezadowolonych przejęła SYRIZA. Z partii znacznie słabszej od KKE wyrosła na drugą siłę polityczną w kraju. KKE "od zawsze" ma około 10 proc. elektorat i praktycznie nic nie zyskała na największym w historii kryzysie kapitalizmu.
Pora powiedzieć wprost: marksizm w wydaniu SYRIZY przemawia do Greków, oferta KKE jak na razie nie (może i lepiej, zważywszy na ich pomysłY gospodarcze, zwłaszcza autarkię i budowę socjalizmu w jednym kraju). Grecy chyba czują, że to się może skończyć drugą Koreą Północną, a w najlepszym wypadku drugą Kubą. Grecja ma szansę tylko wtedy, gdy proces "transformacji" ogarnie całą Europę, w tym kraje najbardziej uprzemysłowione.

 
Portret użytkownika uno
 #

wzrasta poparcie dla koalicji SYRIZA - wynika z opublikowanego w czwartek pierwszego sondażu przeprowadzonego po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 6 maja.

SYRIZA - Koalicja Radykalnej Lewicy - która sprzeciwia się programowi oszczędnościowemu, stała się od niedzieli najpopularniejszą partią. Popiera ją według sondażu 23,8 proc. Greków.

http://wyborcza.pl/1,91446,11700098,Grecja_Sondaz__wiekszosc_za_rzadem_k...

 
Portret użytkownika tres
 #

No szczerze mówiąc to KKE która organizuje ruch związkowy, masowe demonstracje i jako jedyna partia w Grecji posiada 90 lat tradycji lepiej wypada z naszej perspektywy. Ale to Grecy decydują o tym, kto ma nimi rządzić. I wybrali SYRIZĘ, nie KKE. Śmiało można powiedzieć że jeśli wybory zostaną w czerwcu bądź lipcu powtórzone to SYRIZA ma ogromne szanse na sukces wyborczy, o ile obecne sondaże się utrzymają.

 

Społeczność

LENIN