Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Strajk głodowy 1500 więźniów palestyńskich

images_3.jpeg

Od 17 kwietnia b.r. trwa strajk głodowy więźniów palestyńskich osadzonych w izraelskich więzieniach.
1500 więżniów palestyńskich protestuje przeciw nielegalnym zatrzymaniom i przetrzymywaniu ich w miejscach odosobnienia, a także domaga się natychmiastowego polepszenia warunków bytowych we więzieniach.
Ten desperacki krok ma zwrócić uwagę na warunki panujące w izraelskich więzieniach oraz wyjęcie spod prawa tzw. „administracyjnych zatrzymań”, które umożliwiają przetrzymywanie zatrzymanych osób bez postawienia zarzutów, nie wspominając o sprawiedliwym procesie.
Od 1967 r. po porwaniu przez izraelskie siły w następstwie izraelskiej okupacji reszty Palestyny (Zachodni Brzeg, Strefa Gazy, Jerozolima Wschodnia i Wzgórza Golan) zmarło 202 palestyńskich zatrzymanych. Setki kolejnych zatrzymanych zmarło po zwolnieniu z więzień, wskutek poważnych chorób i innych powikłań, będących skutkiem ciężkich tortur i pobić w izraelskich więzieniach. 70 zatrzymanych zmarło w więzieniach na skutek tortur, następnych 74 zostało poddanych egzekucjom po aresztowaniu, 51 zmarło ze względu na brak opieki lekarskiej, 7 poniosło śmierć wskutek użycia nadmiernej siły przez żołnierzy lub z powodu postrzelenia w więzieniu - poinformował szef wydziału ewidencji w Ministerstwie ds. Zatrzymanych, Abdul-Nasser Farawna , w przeszłości także więzień polityczny.
Stowarzyszenie Grup Wsparcia dla Więźniów i Obrońców Praw Człowieka szacuje, że na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych aresztowano już 20% mieszkających tam Palestyńczyków. W większości są to mężczyźni. W izraelskich więzieniach przebywa ponad 4.500 Palestyńczyków, z czego 300 w „areszcie administracyjnym”. Więzienia są przeludnione, a warunki w nich ciężkie.
 
źródła: Wolna Palestyna, lewica.pl

Społeczność

front