Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

WZZ "Sierpień 80": Tesco - opór przeciwko zwolnieniom, OBI - walka o podwyżki

Tesco

Nie ma zgody na zwolnienia w Tesco

Nie podpiszemy porozumienia pozwalającego na zwolnienia grupowe - zastrzega Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca "Sierpnia 80" w Tesco Polska. - Uważamy wręcz, że trzeba zwiększyć zatrudnienie w spółce - podkreśla.

W poniedziałek (14 maja br.) odbyła się kolejna część rozmów związków zawodowych z zarządem Tesco Polska w temacie zapowiedzianych przez spółkę zwolnień grupowych. Jak informują przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", nie przedstawiono żadnego uzasadnienia dla szykowanych zwolnień.

- Pracodawca nie potrafi podać żadnego argumentu dla tych zwolnień. Mówi się nam, że mają być i tyle - opowiada Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca związku w tej sieci handlowej. - Nie przewidziano również żadnych osłon dla zwalnianych, poza to co gwarantuje Kodeks Pracy - dodaje.

Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" bardzo mocno podkreślają, że w firmie należy wręcz zwiększyć zatrudnienie. Ich zdaniem, już teraz brakuje pracowników. - Ciężko sobie nawet wyobrazić jak będą funkcjonowały markety Tesco po redukcji zatrudnienia. Już teraz widać, że jedna osoba pracuje jak za cztery - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej związku. - Jeśli dojdzie do zwolnień, klienci Tesco będą stać w gigantycznych kolejkach, jak za starych czasów - ostrzega.

Przedstawiciele organizacji związkowych tłumaczą, że sprzeciw dla zwolnień w sieciach handlowych jest wspólną sprawą osób tam zatrudnionych oraz klientów.

Spółka Tesco Polska chce zwolnić ok. 980 osób, z czego połowę tej liczby stanowić mają pracownicy podstawowi.

http://www.wzz.org.pl/posty/nie-ma-zgody-na-zwolnienia-w-tesco

OBI - Informacja dla Pracowników

W dniu 14. maja 2012 r. odbyło się spotkanie strony związkowej ze stroną pracodawcy w ramach rozpoczętego sporu zbiorowego. Podczas ostatniego posiedzenia ustalono, że nowe propozycje zostaną przedstawione Związkowi Zawodowemu ”Sierpień 80” po konsultacji z władzami Spółki. Na dzień dzisiejszy Pracodawca przekazał informację o możliwości zgody na podwyżkę o 100 zł w grupie najmniej zarabiających, i utrzymał linię negocjacji z poprzednich spotkań, gdzie wśród słabych podwyżek (oprócz doradcy klienta eksperta) wypracowana premia ma być dodatkowym źródłem dochodu dla przeciętnego pracownika.

W obecnym czasie strona związkowa nie bierze pod uwagę takich rozwiązań, uważając je w obecnym czasie za mało sprawdzone i trudne do osiągnięcia. W głównej mierze skupia się na postulatach sporu zbiorowego a więc:

1. Podwyższenie wynagrodzenia dla wszystkich pracowników obu Spółek o 300 zł od dnia 1. kwietnia 2012 r.

2. Wprowadzenie dla pracowników obu Spółek dodatków za pracę w soboty i niedzielę w wysokości 100 zł za każdy dzień.

3. zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w każdej ze Spółek o 1 mln. zł.

Strona związkowa przedstawiła Pracodawcy nową wersję( tzw. projekt) Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych uzasadniając kwotę odpisu lepszymi i dotąd nie stosowanymi w Spółkach rozwiązaniami.

W związku z brakiem wypracowanego porozumienia strony zgodziły się na wystąpienie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o przydział mediatora

Omówiono również problemy z jakimi spotyka się Komitet Zakładowy Związku Zawodowego „Sierpień 80” w drugiej ze Spółek.

W związku z zaistniałymi faktami ( prawdopodobnej opłaty kosztów mediacji w wys. 50%), proszę wszystkich związkowców o terminowe wpłaty składek.

Zbigniew Grzesiak
Przewodniczący WZZ”Sierpień 80”
w Superhobby Market Budowlany Sp. z o.o.

http://www.wzz.org.pl/posty/obi---informacja-dla-pracownikow

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse