Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Salvador Allende

Salvador Allende: Ostatnie słowa do Narodu (11 września 1973)

Allende

11 września to nie tylko huczna w mediach 10. rocznica zamachów na World Trade Center, lecz jednocześnie 134. rocznica urodzin Feliksa Dzierżyńskiego i 38.

See video

 
 
Z pewnością Radio Magallanes zostanie uciszone i spokojny metalowy instrument mojego głosu już do was nie dotrze. To nieważne. Dalej będziecie go słyszeć. Zawsze będę przy was. Przynajmniej pozostawię po sobie wspomnienie człowieka pełnego godności, który był lojalny wobec [niezrozumiałe] robotników.
 
 
 
Lud musi się bronić, ale nie może się poświęcać. Lud nie może pozwolić się zniszczyć lub posiekać kulom, ale nie może również pozwolić się poniżyć.
 
 
 
Robotnicy mojego kraju, wierzę w Chile i jego przeznaczenie. Inni pokonają te ciemne i gorzkie chwile, kiedy zdrada tryumfuje. Kroczcie naprzód świadomi, że raczej prędzej niż później wielkie aleje znów będą otwarte, a ludzie będą kroczyć, aby zbudować nowe społeczeństwo.
 
 
 
Niech żyje Chile! Niech żyje lud! Niech żyją robotnicy!
 
 
 
To moje ostatnie słowa i jestem pewien, że moja ofiara nie będzie nadaremna, jestem pewien, że przynajmniej będzie moralną nauczką, która ukarze zbrodnię, tchórzostwo i zdradę.
 
 

Santiago de Chile, 11 września 1973 rok

Tłumaczenie pochodzi od Redakcji WR
 
Tekst oryginalnie ukazał się na: http://www.marxists.org/archive/allende/1973/september/11.htm

See video

Społeczność

che rebel