Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 114 gości.

Karol Majewski

Karol Majewski: Gdzie Rzym, gdzie Krym a gdzie Moskwa

Kym map.jpg

Przedrukowujemy interesujący artykuł, który ukazał się na stronie internetowej pisma „Dalej”  (www.pismodalej.pl)

[i] W 2006 roku w referendum ponad 90 proc. mieszkańców Naddniestrza opowiedziało się za wejściem republiki w skład FR.
 
[ii] Spośród 27 krajów Unii Europejskiej cztery nie uznały niepodległości Kosowa: Cypr, Grecja, Hiszpania, Rumunia i Słowacja. Wszystkie są zarazem członkami NATO. [Cypr nie należy do NATO - przyp. red WR]
 
[iii] Już w lipcu 2007 r. Reuben Jeffery, doradca ds. ekonomicznych szefowej amerykańskiej dyplomacji Condoleezzy Rice, zalecił Rosji nadanie zagranicznym firmom większej roli w eksploatacji złóż ropy i gazu w Arktyce i na Syberii. Rosyjskie zasoby uznał za „krytyczne dla światowego bezpieczeństwa energetycznego”.
 
Zgodnie z niepisaną kremlowską zasadą gospodarczą zagraniczne przedsiębiorstwa mogą posiadać tylko mniejszościowe udziały w większych złożach ropy, gazu, czy minerałów.
 
[iv] Nieco wcześniej, w kwietniu 2008 r. na szczycie NATO w Bukareszcie forsowana przez USA i Polskę propozycja objęcia Gruzji i Ukrainy planem działań na rzecz członkostwa upadła na skutek sprzeciwu Paryża i Berlina.
 
[v] W manewrach przeprowadzonych w dniach 15.07-7.08.2008 r. na gruzińskim poligonie w Waziani, niedaleko Tbilisi wzięło udział 1.200 żołnierzy amerykańskich i 800 gruzińskich. Ich zakończenie przypadło na dzień rozpoczęcia ataku na południowoosetyjską stolicę, Cchinwali. Zasadne wydają się przypuszczenia, co potwierdzają też wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego z sierpnia 2008 r., że planowano przekształcić ad hoc oddziały USA w wojska NATO i umieścić je w strefie buforowej zamiast wojsk pokojowych  – rosyjskich, osetyńskich i gruzińskich – stacjonujących tam z mandatem ONZ.
 
[vi] Niemiecka telewizja ZDF jeszcze 30 marca 2014 r. przypominała, że w okresie pełnienia funkcji prezydenta (2008-2012) Miedwiediew uważany był za liberała, partnera Zachodu i rzecznika „modernizacji”, cokolwiek miałoby to znaczyć.
 
[vii] Tatarzy krymscy, określani też mianem narodowości krymskotatarskiej, do 18 maja 1944 roku stanowili ok. 20% ludności półwyspu.
 
[viii] Oficjalnie Krym był „prezentem” Federacji Rosyjskiej dla Federacji Ukraińskiej z okazji 300. rocznicy ugody perejasławskiej. Oddanie Krymu miało upamiętnić umowę zawartą 18 stycznia 1654 r. między Radą Kozacką i przywódcą powstania kozackiego Bohdanem Chmielnickim a pełnomocnikiem cara Wasylem Buturlinem.
 
[ix] Małorosja (również Ruś Mała, Małoruś) – urzędowe rosyjskie określenie części ziem Rusi Kijowskiej. Pojęcie "Małorosji" było w XIX wieku związane z koncepcją nacjonalistów rosyjskich trójjedynego narodu rosyjskiego: Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy). W sensie ścisłym obejmowało ziemie guberni małorosyjskiej (podzielonej w 1802 na gubernie czernihowską i połtawską), natomiast w sensie szerokim pojęcie Małorosji obejmowało także Kraj Południowo-Zachodni (gubernie kijowską, podolską i wołyńską).
 
[x] Według spisu powszechnego z 2001 roku, język rosyjski określiło mianem swojego ojczystego języka ponad 14 milionów obywateli Ukrainy, a więc blisko 30% mieszkańców. W tym etniczni Rosjanie stanowią tylko 56%, bo językiem tym posługuje się na co dzień pięć i pół miliona Ukraińców, do tego zamieszkujący Ukrainę Białorusini, Żydzi, Grecy, Mołdawianie, Tatarzy czy Polacy.
 
[xi] Dekret Juszczenki został uchylony prawomocnym orzeczeniem Okręgowego Sądu Administracyjnego w Doniecku 2 sierpnia 2011 r.
 
[xii] Obecnie Krym zamieszkuje około 2,4 mln ludzi. Większość ludności (60,40%) stanowią Rosjanie. Oprócz nich żyją tu Ukraińcy (24,01%) – z czego tylko 1/3 mówi po ukraińsku, 2/3 deklaruje rosyjski jako swój język – i Tatarzy krymscy (10,21%). W sumie 79,1% ludności zadeklarowało go jako język ojczysty, natomiast język ukraiński zadeklarowało 9,6%, język krymskotatarski zadeklarowało też 9,6% ludności Krymu.
 
[xiii] Treści te usunięte zostały z oficjalnej strony Prawego Sektora 25 lutego 2014 r.
 
[xiv] Ustawa ta była jednym z głównych wątków podejmowanych podczas piątkowych (28.02.) spotkań w Kijowie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej z Jaceniukiem, szefem MSZ Andrijem Deszczycą, szefem partii UDAR Witalijem Kliczką i liderem frakcji parlamentarnej Partii Regionów Ołeksandrem Jefremowem.
 
[xv] 1.04.2014 r. Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier jednoznacznie stwierdził w Weimarze, że nie widzi możliwości przyjęcia Ukrainy do NATO. Steinmeier był wraz z ministrami Polski i Francji, Radosławem Sikorskim i Laurentem Fabiusem jednym z sygnatariuszy kijowskiego porozumienia Janukowycza z opozycją z 21 lutego 2014 r. Przypomniał też niedawną wypowiedź prezydenta USA Baracka Obamy o tym, że Ukraina „nie znajduje się na drodze prowadzącej do NATO”.
 
[xvi] W wyborach z 30.09.2007 r. Partia Regionów zdobyła 38,9% głosów i 175 mandatów, na drugim miejscu był „Blok Julii Tymoszenko” – 34,66% i 156 mandatów.
 
[xvii] Idea federalizacji nie jest na Ukrainie nowa. Po powołaniu na stanowisko premiera Julii Tymoszenko 18.12.2007 r., gdy Partia Regionów przeszła do opozycji, Wiktor Janukowicz zaproponował przekształcenie kraju w federację.
 
[xviii] „Pierwyj Kanał”, sobota 29.03.2014
 
[xix] Tę informację podaną przez PAP tenże PAP w chwilę później zdementował, przywołując wypowiedź premiera Tuska: „Możliwości prawne, jakie Ukraina chce stworzyć dla własnego państwa, w żadnym wypadku nie obligują państwa sąsiedniego, by z nich korzystać. Nie przewidujemy wzięcia udziału w manewrach, nie ma takiej potrzeby”. To oznacza wycofanie się Polski na pozycje wyjściowe…
 
[xx] Manewry zaplanowano w obwodzie mikołajowskim, w basenie Morza Czarnego, a także na zachodzie kraju: na poligonach jaworowskim (obwód lwowski) i użhorodzkim (obwód zakarpacki)
 
[xxi] Urodzenie drugiego i kolejnych dzieci FR wspiera zapomogą w wysokości 430 tys. rubli (ok. 12 tys. dolarów).
 
[xxii] Zarobki rosyjskich wojskowych są blisko czterokrotnie wyższe, niż ukraińskich.
 
[xxiii] W retoryce NATO funkcjonuje mające to uzasadnić pojęcie „obszaru euroatlantyckiego”, obejmujące kraje, których rządy sygnalizują chęć przystąpienia do sojuszu.
 
[xxiv] „We’ve invested over $5 billion to assist Ukraine in these and other goals that will ensure a secure and prosperous and democratic Ukraine”. Victoria Nuland: Assistant Secretary Nuland at U.S.-Ukraine Remarks at the U.S.-Ukraine Foundation Conference. December 13.12.2013.
 
[xxv] 14.03.2014 Marine Le Pen, liderka francuskiego Frontu Narodowego, w wywiadzie dla radia RFI stwierdziła, że winę za to, co się dzieje na Ukrainie, ponosi Unia Europejska. Podkreśliła, że to UE „dolała oliwy do ognia”, inspirując rewoltę i przewrót na Ukrainie. Zarzuciła też Unii, że ta mamiła część Ukrainy możliwością wejścia do UE.
 
[xxvi] 4.03.2014 lider węgierskiej prawicy i premier Węgier, Wiktor Orban w sprawie kryzysu krymskiego wypowiedział się krótko i znamiennie: „Węgry nie są stroną konfliktu”.
 
[xxvii] W oświadczeniu wydanym 01.03.2014 polscy „Młodzi socjaliści” wraz z „Partią zielonych” stwierdzili: „Wkroczenie wojsk Federacji Rosyjskiej na teren Ukrainy grozi potencjalnie największym konfliktem w Europie od czasów wojny na Bałkanach, i co się z tym wiąże – tragicznym rozlewem krwi”. O losach Kosowa w oświadczeniu nie wspomniano.

Społeczność

front