Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

anarchiści

Paweł Kamiński: W sprawie wydarzeń greckich

PAME starcia

Wielokrotnie krytykowaliśmy w naszych polemikach zajadły antykomunizm jednego z redaktorow lewica.pl, Piotra Ciszewskiego, jak choćby tutaj (

See video

Jedna rzecz budzi wątpliwości – jeśli wierzyć wersji Czarnego Bloku, musielibyśmy przyjąć, że uzbrojeni w drzewce flag komuniści, spotkali się ze spontaniczną odpowiedzią rzucających brukiem, kamieniami i… koktajlami Mołotowa czy młotkami! Wskazywałoby to na antykomunistyczną prowokację, choć koktajle równie dobrze mogły być przygotowane np. dla policji. Ponadto jeśli powrócimy do analizowanych wcześniej zdjęć z portalu „Grecja w ogniu” zauważymy, że „bojówka” ochrony PAME (w kaskach motocyklowych) pojawia się dopiero na dwóch ostatnich, kiedy ma już miejsce regularna bitwa. Wcześniej widzimy przepychanki, rannych komunistów (prawdopodobnie od rzucanych kamieni) i gdzieniegdzie przemykającego człowieka trzymającego kask motocyklowy. To również wskazywałoby na to, że to nie KKE/PAME zaatakowało pierwsze.
 
Wg KKE/PAME za całym zamieszaniem stały służby państwowe, wg doniesień „Guardiana” nie są w tym bynajmniej odosobnieni[12]. Gazeta pisze, że „prawie co do jednego” demonstranci są przekonani o policyjnej prowokacji. Nie byłoby w tym dziwnego – wystarczy przypomnieć zeszłoroczne podpalenie oddziału banku Marfin[13]. Ostatecznie walki między protestującymi stały się pretekstem do interwencji policji, która stała się przyczyną tragicznej śmierci komunistycznego związkowca – co tym bardziej zdaje się zaprzeczać tezie o współpracy „stalinowsko”-policyjnej.

 
 Teza o prowokacji potwierdzałby fakt, że sekciarskie walki pozwoliły nie tylko interweniować „siłom porządkowym”, ale także umożliwiło oczernianie strajku w mediach, na co zwraca uwagę zarówno KKE, jak i np. Xekininima - grecka sekcja Komitetu na rzecz Międzynarodówki Robotniczej[14]. KKE w jednym ze swoich oświadczeń stwierdza: „Niektóre międzynarodowe media burżuazyjne prezentowały wspomniane wypadki jako konflikt między dwoma nurtami ideologiczno-politycznymi wewnątrz ruchu ludowego. Takie podejście nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, w Grecji jest powszechnie wiadomym, że grupy pojawiające się pod osłoną czerni, „anarchizmu”, są organizowane i obsadzane przez siły systemu burżuazyjnego i obejmują wszystkich, począwszy od zorganizowanych futbolowych chuliganów, skończywszy na płatnych zbirach z klubów nocnych, członkach organizacji neonazistowskich i służb bezpieczeństwa”.[15] O prowokacji wspominają nie tylko „stalinowcy” z KKE i trockistowska Xekinima (zrzeszona w SYRIZA), ale też m.in. maoistowska Komunistyczna Partia Grecji (Marksistowsko-Leninowska) (KKE (m-l))[16]. Stawia to z kolei pod znakiem zapytania doniesienia, jakoby anarchistów wspierali przedstawiciele innych organizacji.
 
Podsumowując: z analizy faktów wynika, że wina leży po stronie anarchistów i/lub policyjnych prowokatorów (przy czym to ostatnie wydaje się najbardziej prawdopodobne).  Mimo, że samej KKE można wiele zarzucić. Choć oskarżenia o neostalinowski pucz są śmieszne, to prawdą jest, że w odróżnieniu od innych europejskich partii pokominternowskich nie dokonała ona poważnej wewnętrznej krytyki stalinizmu, czy w ogóle „realnego socjalizmu” i „demokracji ludowej”[17]. Można to w dużej mierze tłumaczyć tym, że o ile w latach 60. I 70. partie we Francji, Włoszech, czy Wielkiej Brytanii były legalnymi partiami, a w przypadku Francji i Włoch również istotnymi graczami na scenie politycznej, o tyle KKE była partią nielegalną działającą w warunkach dyktatury. Partia walczyła kolejno przeciwko faszystom, rodzimej burżuazji wspieranej przez zachodnich imperialistów podczas wojny domowej i faszyzującej juncie wojskowej – taka sytuacja nie sprzyja wewnętrznej debacie. I chociaż odwoływanie się do Stalina lub Breżniewa może razić, to nie to jest istotne w ostatecznym rozrachunku. Istotny jest klasowy charakter partii oraz jej strategia polityczna. KKE jest bezwątpienia partią proletariacką, która organizuje i umacnia klasę robotniczą.

 
Teraz należy szerzej omówić kwestę strategii politycznej KKE. Pojawiły się oskarżenia o reformizm, ale co to właściwie oznacza? Czy zasiadanie w parlamencie czyni od razu z kogoś reformistą? To prawda, że będąc w parlamencie zdarzały się posunięcia, które tłumaczyć można jedynie (wg określenia Marksa) „kretynizmem parlamentarnym”, np. w czerwcu 1989 roku wejście do rządu z konserwatywną Nową Demokracją, aby nie dopuścić do władzy socjaldemokratów, czy wejście kilka miesięcy później do „uniwersalnego rządu” z konserwatystami i… socjaldemokratami.[18] Ale obecnie komuniści odcinają się od „ustroju burżuazyjnego”, wynika to w dużej mierze z faktu, że następstwem wspomnianych decyzji o uczestnictwie w kapitalistycznych rządach była szeroko zakrojona czystka wymierzona w reformistów na początku lat 90. To właśnie Komunistyczna Partia Grecji – posiadając zarówno radykalne stanowisko i szerokie poparcie w świadomej klasie robotniczej – nadawali ton strajkowi generalnemu.
 
I pod tym kątem można uogólnić konflikt jaki miał miejsce (a przynajmniej jak jest przedstawiany), podobnie jak to czyni KKE w swoim oświadczeniu, jako konflikt między „spontanicznością” a „organizacją”, między grupami bojówkarzy a zorganizowanym związkiem zawodowym, który mimo reformistycznych ciągot jego partii w przeszłości, obecnie kontestuje system kapitalistyczny. To prawda, że KKE zasiada w parlamencie, ale nie ogranicza się ona tylko do drogi parlamentarnej (warto też zauważyć jak partia wykorzystuje swoje miejsce w parlamencie – to właśnie KKE zażądała, aby głosowanie było jawne). Jeśli KKE wraz z innymi radykalnymi organizacjami, a także dwiema żółtymi centralami związkowymi, zdołała zatrzymać kraj i zorganizować największą demonstrację od czasu upadku dyktatury, należy popierać KKE. Partia jak już wspomniano nie jest idealna, ale partie polityczne tworzą ludzie, a ci są omylni, więc nie ma partii idealnych. Jedyną drogą prowadzącą do zmian wewnątrz samej KKE jest praktyczna działalność polityczna. W wyniku zaostrzania się sytuacji gospodarczej i co za tym idzie politycznej, KKE zdaje się wyzbywać się reformistycznych iluzji. Na początku tej drogi mogą znajdować się również wspomniane żółte związki, które również wzięły udział w strajku.
 
I właśnie tego przestraszyła się burżuazja – do tego stopnia, że prawdopodobnie musiała posunąć się do prowokacji – zlękła się radykalizacji i jedności ludzi pracy. Musiała posunąć się do taktyki „dziel i rządź” – anarchiści mówią o „stalinowskim puczu”, a KKE  sięga po słownictwo z lat 30. („anarchofaszyści”, oszczerstwa rozsiewane przez „trockistowskie strony internetowe”)[19], sprawę utrudnia tragiczna śmierć D. Kotzaridisa. Kiedy właśnie teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest jedność pracowników najemnych. Czas pokaże jak trwałe szkody dla zjednoczenia greckiej lewicy spowodowały wydarzenia z 20 października, ale ataki burżuazji należy odpowiedzieć zdecydowanie i wspólnie. Ponieważ grecka klasa robotnicza i wszystkie siły postępowe stoją wobec decydującego momentu – stary system się chwieje i właśnie teraz możliwe jest zastąpienie go nowym.  Dokonane może to być jedynie na drodze rewolucyjnej praktyki – walki zjednoczonej i zorganizowanej klasy robotniczej! Ogromna mobilizacja i wola walki okazana podczas strajku generalnego przez greckich ludzi pracy pokazuje, że są do tego zdolni!
 
 

Przypisy:
[1] http://www.socialistworld.net/doc/5360

[2] http://www.tvn24.pl/12691,1721509,0,1,nie-chca-zaciskania-pasa-znow-wyszli-na-ulice,wiadomosc.html;
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kolejny-dzien-manifestacji-w-grecji,1,4885669,wiadomosc.html

[3] http://lewica.pl/?id=25399

[4] http://cia.media.pl/setyki_tysiecy_grekow_na_ulicach_komunisci_atakuja_anarchistow

[5] http://www.1917.net.pl/?q=node/6717

[6] http://grecjawogniu.info/?p=4838

[7] http://inter.kke.gr/News/news2011/2011-10-21-murderous-attack-info

[8] http://inter.kke.gr/News/news2011/2011-10-202mera/

[9] Jones Owen: „Brytyjska kwestia społeczna w sieci porządku moralnego”. Le Monde Diplomatique – Edycja Polska, nr 9(67)/2011, str. 8-9; http://www.thisislondon.co.uk/standard/article-23979080-david-cameron-carry-on-jailing-the-thugs.do

[10] http://swiat.newsweek.pl/cameron--w-razie-potrzeby-uzyjemy-armii,80718,1,1.html

[11] http://inter.kke.gr/News/news2011/2011-10-21-murderous-attack-info/

[12] http://www.guardian.co.uk/business/blog/2011/oct/20/eu-crisis-emergency-talks?INTCMP=SRCH#block-24

[13] http://grecjawogniu.salon24.pl/189548,list-otwarty-pracownicy-spalonego-banku

[14] http://www.socialistworld.net/doc/5360

[15] http://inter.kke.gr/News/news2011/2011-10-21-murderous-attack-info/

[16] www.kkeml.gr/english/english.htm

[17] http://www.wsws.org/articles/2010/may2010/grcp-m21.shtml

[18] http://en.wikipedia.org/wiki/Communist_Party_of_Greece#Participation_in_government

[19] Niektórzy spoza Grecji są jeszcze bardziej dosadni – ze strony internetowej KPP: „Oto jaką rolę reżimy kapitalistyczne wyznaczają wszelkiej maści anarchistom, trockistom i innym lewakom w nadchodzących protestach: Rolę płatnych zdrajców na żołdzie policji, rolę prowokatorów i najemnych zbirów. Ich celem jest zastraszanie i zabijanie działaczy komunistycznych - jedynych konsekwentnych bojowników o świat bez nędzy, głodu i wyzysku.” (http://kompol.org/start/Anarchisci_po_stronie_prowokatorow.html)

Warszawa: Członkowie Krytyki Politycznej kontra anarchiści

253349.3.jpg

Jak donosi portal Centrum Informacji Anarchistycznej w trakcie demonstracji "oburzonych" anarchiści z warszawskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski zorganizowali pikietę przed prowadzoną przez K

Włochy: Niespokojnie po zamachach na ambasady

rzym_ambasada_wybuch_550_pap.jpeg

Po serii demonstracji studenckich w największych miastach Włoch i starć do jakich doszło po demonstracjach, Włochami wstrząsnęła fala zamachów terrorystycznych.

Poznań: Działacz Inicjatywy Pracowniczej w HCP nie żyje

marcel004.jpg

Dzisiaj rano po długotrwałej walce z chorobą nowotworową, zmarł przewodniczący struktur Inicjatywy Pracowniczej Marcel Szary. Miał 46 lat. Zostawił żonę i 8-letniego syna.

Poznań: Demonstracja w obronie skłotu "Rozbrat"

rozbrat_3.jpg

Około 2 tysięcy osób przeszło ulicami Poznania w proteście przed planami zlicytowania terenu na którym znajduje się znany skłot "Rozbrat".

Poznań: 37 zjazd Federacji Anarchistycznej

normal_pol58.jpg

6 lutego w Poznaniu odbył się 37 ogólnopolski zjazd Federacji Anarchistycznej.

Gdańsk: Przerwane obrady Rady Miasta

gdańsk_-_budżet_2.jpg

21 stycznia grupa mieszkańców miasta oraz działaczy Federacji Anarchistycznej i Inicjatywy Pracowniczej weszła na obrady Rady Miejskiej Gdańska.

Dwóch demonstrantów wdarło się na salę obrad pomimo blokowaniu wejścia przez Straż Miejską. Protest był kontynuacją wcześniejszej akcji protestacyjnej przeciwko podwyżce czynszów.

W trakcie protestu jeden z uczestników został uderzony pałką. 3 zostało ukaranych mandatami za "zakłócanie porządku publicznego" ale odmówili ich przyjęcia. Dodatkowo jedna osoba ma byc oskarżona o "naruszenie nietykalności funkcjonariusza straży miejskiej".

Społeczność

dzierżyński